På trods af alle skandalerne: Uber fortsætter med at vokse - og antallet af Uber-ture stiger kraftigt

Udviklingen går den rette vej for Uber. Selskabet taber færre penge og har stigende omsætning.

Artikel top billede

Uber forlod i foråret det danske marked, og i USA har virksomheden været ramt af en række skandaler, der endte med at tvinge Ubers medstifter Travis Kalanick til at trække sig som administrerende direktør.

Men på trods af det fortsætter virksomheden med at vokse.

Ifølge det amerikanske medie Axios formidlede Uber i det seneste kvartal ture for 8,7 milliarder dollar (55 milliarder kroner) hvilket er en stigning på 17 procent i forhold til kvartalet før.

Samtidig er antallet af ture i år steget 150 procent sammenlignet med sidste år.

Stadig blodrøde tal

Tallene på Ubers bundlinje er dog fortsat blodrøde, selvom Uber ikke taber penge i helt samme omfang som tidligere.

Uber tabte således 650 millioner dollar (4,1 milliarder kroner) i det seneste kvartal, mens tabet i kvartalet før lød på 708 millioner dollar (4,5 milliarder).

Læs også: Helt uden sidestykke: Blodrøde Uber taber over en milliard kroner om måneden

De seneste regnskabstal kommer blot få uger efter, at Ubers største aktionær, Benchmark Capital, valgte at trække Ubers tidligere administrerende direktør Travis Kalanick i retten. 

Har kunne amerikanske medier berette, at Benchmark Capital beskylder Travis Kalanick for at have begået bedrageri ved at overtale bestyrelsesmedlemmer og direktion til at give ham øget magt over selskabet, samtidig med at han skjulte en række belastende sager vedrørende kønsdiskrimination og sexchikane.

Du kan læse mere om Ubers skandaler herunder:

Uber ramt af møgsag på møgsag: Så slemt står det til for Uber lige nu

Ny belastende afsløring øger presset på magtfuld Uber-boss: Har snydt myndigheder med særlig software

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S