Uber vil vende tilbage til Danmark trods kæmpebøder til danske chauffører

Uber er på vej tilbage til Danmark, hvor selskabet mener, at der stadig er en plads, selv om der er bøder på vej til mere end tusind tidligere Uber-chauffører.

Artikel top billede

Uber mener, at der stadig er en plads til selskabet på det danske marked, selv om fire tidligere chauffører mandag blev idømt store bøder i Københavns Byret for ulovlig taxakørsel.

Bøderne lød på henholdsvis 468.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 kroner og 40.000 kroner, og de vil blive vekslet til fængsel i 60 dage, 40 dage, 20 dage eller 20 dage, hvis ikke de dømte kan betale.

Du kan læse mere om dommene her: Danske Uber-chauffører idømt kæmpebøder.

Ifølge Børsen ændrer dommene dog ikke på, at Uber vil tilbage til Danmark.

“Uber vil gerne reguleres i Danmark, og de 2.000 chauffører og 300.000 passagerer, der bruge Ubers app, viser, at der er behov for en moderne lovgivning,” meddeler selskabet ifølge avisen.

Uber trak sig i foråret helt ud ad Danmark, efter stor ballade og ståhej og vedtagelse af en taxalov, der indførte krav om taxameter, sædefølere og andet i danske taxaer.

Det kan du læse mere om her: Uber går igen efter det danske marked: 'Vi vil gerne reguleres'

Uber meddeler til Børsen, at selskabet vil støtte de dømte chauffører ‘på mange måder.’ Selskabet vil ikke uddybe, hvordan det skal ske.

Politiet har sigtet 1.500 tidligere Uber-chauffører for brud på taxaloven og for at have kørt uden erhvervskørekort.

Mandagens dom kommer til at fungere som retningssnor for deres sager. Det betyder, at de nu kan vente store bøder.

Det kan du læse mere om her: Politiet har sigtet 1500 Uber-chauffører i Danmark

Læs også:

Uber ramt af møgsag på møgsag: Så slemt står det til for Uber lige nu

Uber efter den danske lukning: Her er, hvad vi arbejder med i Aarhus

Hundredvis af indlæg: Computerworlds-læserne i vild debat om Uber

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S