Uber vil vende tilbage til Danmark trods kæmpebøder til danske chauffører

Uber er på vej tilbage til Danmark, hvor selskabet mener, at der stadig er en plads, selv om der er bøder på vej til mere end tusind tidligere Uber-chauffører.

Artikel top billede

Uber mener, at der stadig er en plads til selskabet på det danske marked, selv om fire tidligere chauffører mandag blev idømt store bøder i Københavns Byret for ulovlig taxakørsel.

Bøderne lød på henholdsvis 468.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 kroner og 40.000 kroner, og de vil blive vekslet til fængsel i 60 dage, 40 dage, 20 dage eller 20 dage, hvis ikke de dømte kan betale.

Du kan læse mere om dommene her: Danske Uber-chauffører idømt kæmpebøder.

Ifølge Børsen ændrer dommene dog ikke på, at Uber vil tilbage til Danmark.

“Uber vil gerne reguleres i Danmark, og de 2.000 chauffører og 300.000 passagerer, der bruge Ubers app, viser, at der er behov for en moderne lovgivning,” meddeler selskabet ifølge avisen.

Uber trak sig i foråret helt ud ad Danmark, efter stor ballade og ståhej og vedtagelse af en taxalov, der indførte krav om taxameter, sædefølere og andet i danske taxaer.

Det kan du læse mere om her: Uber går igen efter det danske marked: 'Vi vil gerne reguleres'

Uber meddeler til Børsen, at selskabet vil støtte de dømte chauffører ‘på mange måder.’ Selskabet vil ikke uddybe, hvordan det skal ske.

Politiet har sigtet 1.500 tidligere Uber-chauffører for brud på taxaloven og for at have kørt uden erhvervskørekort.

Mandagens dom kommer til at fungere som retningssnor for deres sager. Det betyder, at de nu kan vente store bøder.

Det kan du læse mere om her: Politiet har sigtet 1500 Uber-chauffører i Danmark

Læs også:

Uber ramt af møgsag på møgsag: Så slemt står det til for Uber lige nu

Uber efter den danske lukning: Her er, hvad vi arbejder med i Aarhus

Hundredvis af indlæg: Computerworlds-læserne i vild debat om Uber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics