Uber vil vende tilbage til Danmark trods kæmpebøder til danske chauffører

Uber er på vej tilbage til Danmark, hvor selskabet mener, at der stadig er en plads, selv om der er bøder på vej til mere end tusind tidligere Uber-chauffører.

Artikel top billede

Uber mener, at der stadig er en plads til selskabet på det danske marked, selv om fire tidligere chauffører mandag blev idømt store bøder i Københavns Byret for ulovlig taxakørsel.

Bøderne lød på henholdsvis 468.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 kroner og 40.000 kroner, og de vil blive vekslet til fængsel i 60 dage, 40 dage, 20 dage eller 20 dage, hvis ikke de dømte kan betale.

Du kan læse mere om dommene her: Danske Uber-chauffører idømt kæmpebøder.

Ifølge Børsen ændrer dommene dog ikke på, at Uber vil tilbage til Danmark.

“Uber vil gerne reguleres i Danmark, og de 2.000 chauffører og 300.000 passagerer, der bruge Ubers app, viser, at der er behov for en moderne lovgivning,” meddeler selskabet ifølge avisen.

Uber trak sig i foråret helt ud ad Danmark, efter stor ballade og ståhej og vedtagelse af en taxalov, der indførte krav om taxameter, sædefølere og andet i danske taxaer.

Det kan du læse mere om her: Uber går igen efter det danske marked: 'Vi vil gerne reguleres'

Uber meddeler til Børsen, at selskabet vil støtte de dømte chauffører ‘på mange måder.’ Selskabet vil ikke uddybe, hvordan det skal ske.

Politiet har sigtet 1.500 tidligere Uber-chauffører for brud på taxaloven og for at have kørt uden erhvervskørekort.

Mandagens dom kommer til at fungere som retningssnor for deres sager. Det betyder, at de nu kan vente store bøder.

Det kan du læse mere om her: Politiet har sigtet 1500 Uber-chauffører i Danmark

Læs også:

Uber ramt af møgsag på møgsag: Så slemt står det til for Uber lige nu

Uber efter den danske lukning: Her er, hvad vi arbejder med i Aarhus

Hundredvis af indlæg: Computerworlds-læserne i vild debat om Uber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg