Samsung beroliger: Danskerne bliver ikke ramt af katastrofal opdatering, der ødelægger nye fjernsyn

En mislykket softwareopdatering fra Samsung har fået tusinder af spritnye tv til at gå i sort. Men opdateringen udsendes ikke i Norden, og derfor slipper danske fjernsynsejere med skrækken, oplyser Samsung.

Artikel top billede

Danske ejere af Samsun-fjernsyn kan ånde lettet op.

Den softwareopdatering, der har fået tusinder af fladskærms-tv fra Samsung i Europa til at gå i sort udsendes ikke i Norden, og derfor skal danskerne ikke frygte, at deres splinternye tv pludselig bliver til en ubrugelig blanding af glas, plastic og metal.

Det oplyser Samsung til Computerworld.

"Softwareopdateringen er ikke blevet gennemført i Norden, og derfor er de danske fjernsynsejere ikke påvirket," hedder det i en mail fra virksomheden.

Den mislykkede opdatering blev sendt ud i forrige uge, og fjernsyn i serierne 6 og 7 gik herefter i sort og kunne ikke tændes.

Det kan du læse mere om her: Tusindvis af Samsung-fjernsyn går i sort efter mislykket softwareopdatering

Bestil en tekniker

De ramte fjernsyn skal ikke kasseres, men til gengæld kan man komme til at vente på at få problemet løst.

Der skal nemlig en godkendt Samsung-tekniker på besøg hos den enkelte kunde.

Opdateringen er den anden dårlige sag på få måneder for Samsung, der i april måned fik massiv kritik for sikkerheden i den Tizen-software, der er styresystem i blandt andet fjernsyn og smart-watches fra virksomheden.

Dengang kom det frem, at der var mere end 40 sårbarheder i systemet, og blandt andet kunne hackere overtage systemets app-butik og lægge kode direkte ind i fjernsynet.

Tilbage i 2015 blev Samsung også centrum for en mindre mediestorm, der handlede om, at mikrofonen til stemmegenkendelse i Samsung-tv angiveligt overvågede brugerne 24 timer i døgnet. 

Det viste sig dog hurtigt, at den sag ikke havde noget på sig.

Læs også: 

Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

[b][b]Rolig nu[/b]: Dit Samsung-fjernsyn spionerer altså ikke mod dig hjemme i stuen
[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job