Samsung beroliger: Danskerne bliver ikke ramt af katastrofal opdatering, der ødelægger nye fjernsyn

En mislykket softwareopdatering fra Samsung har fået tusinder af spritnye tv til at gå i sort. Men opdateringen udsendes ikke i Norden, og derfor slipper danske fjernsynsejere med skrækken, oplyser Samsung.

Artikel top billede

Danske ejere af Samsun-fjernsyn kan ånde lettet op.

Den softwareopdatering, der har fået tusinder af fladskærms-tv fra Samsung i Europa til at gå i sort udsendes ikke i Norden, og derfor skal danskerne ikke frygte, at deres splinternye tv pludselig bliver til en ubrugelig blanding af glas, plastic og metal.

Det oplyser Samsung til Computerworld.

"Softwareopdateringen er ikke blevet gennemført i Norden, og derfor er de danske fjernsynsejere ikke påvirket," hedder det i en mail fra virksomheden.

Den mislykkede opdatering blev sendt ud i forrige uge, og fjernsyn i serierne 6 og 7 gik herefter i sort og kunne ikke tændes.

Det kan du læse mere om her: Tusindvis af Samsung-fjernsyn går i sort efter mislykket softwareopdatering

Bestil en tekniker

De ramte fjernsyn skal ikke kasseres, men til gengæld kan man komme til at vente på at få problemet løst.

Der skal nemlig en godkendt Samsung-tekniker på besøg hos den enkelte kunde.

Opdateringen er den anden dårlige sag på få måneder for Samsung, der i april måned fik massiv kritik for sikkerheden i den Tizen-software, der er styresystem i blandt andet fjernsyn og smart-watches fra virksomheden.

Dengang kom det frem, at der var mere end 40 sårbarheder i systemet, og blandt andet kunne hackere overtage systemets app-butik og lægge kode direkte ind i fjernsynet.

Tilbage i 2015 blev Samsung også centrum for en mindre mediestorm, der handlede om, at mikrofonen til stemmegenkendelse i Samsung-tv angiveligt overvågede brugerne 24 timer i døgnet. 

Det viste sig dog hurtigt, at den sag ikke havde noget på sig.

Læs også: 

Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

[b][b]Rolig nu[/b]: Dit Samsung-fjernsyn spionerer altså ikke mod dig hjemme i stuen
[/b]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S