Samsung beroliger: Danskerne bliver ikke ramt af katastrofal opdatering, der ødelægger nye fjernsyn

En mislykket softwareopdatering fra Samsung har fået tusinder af spritnye tv til at gå i sort. Men opdateringen udsendes ikke i Norden, og derfor slipper danske fjernsynsejere med skrækken, oplyser Samsung.

Artikel top billede

Danske ejere af Samsun-fjernsyn kan ånde lettet op.

Den softwareopdatering, der har fået tusinder af fladskærms-tv fra Samsung i Europa til at gå i sort udsendes ikke i Norden, og derfor skal danskerne ikke frygte, at deres splinternye tv pludselig bliver til en ubrugelig blanding af glas, plastic og metal.

Det oplyser Samsung til Computerworld.

"Softwareopdateringen er ikke blevet gennemført i Norden, og derfor er de danske fjernsynsejere ikke påvirket," hedder det i en mail fra virksomheden.

Den mislykkede opdatering blev sendt ud i forrige uge, og fjernsyn i serierne 6 og 7 gik herefter i sort og kunne ikke tændes.

Det kan du læse mere om her: Tusindvis af Samsung-fjernsyn går i sort efter mislykket softwareopdatering

Bestil en tekniker

De ramte fjernsyn skal ikke kasseres, men til gengæld kan man komme til at vente på at få problemet løst.

Der skal nemlig en godkendt Samsung-tekniker på besøg hos den enkelte kunde.

Opdateringen er den anden dårlige sag på få måneder for Samsung, der i april måned fik massiv kritik for sikkerheden i den Tizen-software, der er styresystem i blandt andet fjernsyn og smart-watches fra virksomheden.

Dengang kom det frem, at der var mere end 40 sårbarheder i systemet, og blandt andet kunne hackere overtage systemets app-butik og lægge kode direkte ind i fjernsynet.

Tilbage i 2015 blev Samsung også centrum for en mindre mediestorm, der handlede om, at mikrofonen til stemmegenkendelse i Samsung-tv angiveligt overvågede brugerne 24 timer i døgnet. 

Det viste sig dog hurtigt, at den sag ikke havde noget på sig.

Læs også: 

Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

[b][b]Rolig nu[/b]: Dit Samsung-fjernsyn spionerer altså ikke mod dig hjemme i stuen
[/b]

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network