Samsung beroliger: Danskerne bliver ikke ramt af katastrofal opdatering, der ødelægger nye fjernsyn

En mislykket softwareopdatering fra Samsung har fået tusinder af spritnye tv til at gå i sort. Men opdateringen udsendes ikke i Norden, og derfor slipper danske fjernsynsejere med skrækken, oplyser Samsung.

Artikel top billede

Danske ejere af Samsun-fjernsyn kan ånde lettet op.

Den softwareopdatering, der har fået tusinder af fladskærms-tv fra Samsung i Europa til at gå i sort udsendes ikke i Norden, og derfor skal danskerne ikke frygte, at deres splinternye tv pludselig bliver til en ubrugelig blanding af glas, plastic og metal.

Det oplyser Samsung til Computerworld.

"Softwareopdateringen er ikke blevet gennemført i Norden, og derfor er de danske fjernsynsejere ikke påvirket," hedder det i en mail fra virksomheden.

Den mislykkede opdatering blev sendt ud i forrige uge, og fjernsyn i serierne 6 og 7 gik herefter i sort og kunne ikke tændes.

Det kan du læse mere om her: Tusindvis af Samsung-fjernsyn går i sort efter mislykket softwareopdatering

Bestil en tekniker

De ramte fjernsyn skal ikke kasseres, men til gengæld kan man komme til at vente på at få problemet løst.

Der skal nemlig en godkendt Samsung-tekniker på besøg hos den enkelte kunde.

Opdateringen er den anden dårlige sag på få måneder for Samsung, der i april måned fik massiv kritik for sikkerheden i den Tizen-software, der er styresystem i blandt andet fjernsyn og smart-watches fra virksomheden.

Dengang kom det frem, at der var mere end 40 sårbarheder i systemet, og blandt andet kunne hackere overtage systemets app-butik og lægge kode direkte ind i fjernsynet.

Tilbage i 2015 blev Samsung også centrum for en mindre mediestorm, der handlede om, at mikrofonen til stemmegenkendelse i Samsung-tv angiveligt overvågede brugerne 24 timer i døgnet. 

Det viste sig dog hurtigt, at den sag ikke havde noget på sig.

Læs også: 

Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

[b][b]Rolig nu[/b]: Dit Samsung-fjernsyn spionerer altså ikke mod dig hjemme i stuen
[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S