Nets bekræfter: Vi forhandler om et salg af virksomheden: Amerikanske kapitalfonde er interesserede

Nets forhandler med amerikanske kapitalfonde om et muligt opkøb af selskabet. "Der pågår diskussioner om et eventuelt opkøbs-tilbud på Nets," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den amerikanske kapitalfond Hellman & Friedman er langt fremme i bestræbelserne på at overtage Nets.

Ifølge Financial Times drøfter parterne lige nu en pris for Nets i omegnen af 31,3 milliarder kroner.

Det omkring et år siden, at Nets blev børsnoteret. Dengang værdisatte markedet selskabet til omkring 30 milliarder kroner.

Ifølge Financial Times har Nets’ bestyrelse holdt møde i de seneste dage for at gennemgå de henvendelser, der er kommet ind, efter selskabet har indledt budrunde blandt kapitalfonde og investorer.

Nets bekræfter, at der er henvendelser i farvandet.

“Der pågår diskussioner om et eventuelt opkøbs-tilbud på Nets. Der er på dette tidspunkt ingen sikkerhed for, at parterne vil nå frem til en afgørelse,” lyder det kortfattet fra Nets til den amerikanske avis.

Nets blev 2014 overtaget af kapitalfondene Bain Capital og Advent International sammen med ATP. De betalte dengang 17 milliarder kroner for selskabet, som de børsnoterede selskabet i 2016.

For et par uger siden kom det frem, at bejlere sværmede om Nets.

Læs også: Den store mobilbetalings-krig i gang i Danmark: Det skal der til for at vinde krigen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos