Trods børs-boom: Danske it-virksomheder misser totalt gyldne børs-muligheder

Kun to danske it-virksomheder har fundet vej til børsen i 2017, og det er for lidt.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Det ender kun sjældent med en børsnotering for danske it-iværksættere.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra den danske tech-konference TechBBQ, der løber af stablen tirsdag og onsdag. 

I 2017 har der været 103 børsnoteringer i Europa, og den nordiske børs Nasdaq Nordic har i år haft et rekord stort antal børsnoteringer.

Men alligevel er det kun to danske tech-virksomheder, Conferize og Green Mobility, der har fundet vej til børsen.

Læs også: Dansk it-firma debuterer på børsen - har 1.100 investorer på plads

Det ærger Casper Borring, der er Head of Listings and Capital Market hos Nasdaq Denmark:

“Mindre danske selskaber har svært ved at finde vej til det danske børsmarked qua en børsmæglerstruktur, der fokuserer på store aktier. Iværksættere bør hyldes som rockstjerner.”

“Men iværksættere skal øve sig i at steppe up. De skal brænde for deres virksomhed, og ikke være så fokuserede på exits og cash outs. Danmark har brug for iværksættere der stiler mod børsen, for det er her iværksættere kan gå fra garagen til plus 1000 medarbejdere,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Danmark har alle muligheder for at blive en rede for store internationale it-virksomheder - men vi bliver nødt til at fjerne nogle barrierer først

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job