Danske producenter af fiberoptiske kabler buldrer igen frem

De danske producenter af fiberoptiske kabler har god vind i sejlene i disse år.

Artikel top billede

En række af de danske producenter af fiberoptiske kabler har god vind i sejlene, skriver Finans.

De tæller OFS Fitel, Ibsen Photonics og Accelink. De tre selskaber klarede sig igennem krisen efter dotcom-boblens endeligt lige efter årtusindskiftet.

Dengang var der overinstalleret meget fiber, som der ikke var brug for. Men nu er der igen stort behov for fiberoptiske kabler, siger Hans Damsgaard, administrerende direktør i OFS Fitel, til avisen.

Selskabets omsætning er fordoblet på tre år til 760 millioner kroner. Selskabet landede i fjor et overskud på 65 millioner kroner.

“OFS Fitel Denmark producerer flere millioner kilometer fiberkabel om året. Deres produktion kan nå 50 gange rundt om jorden, og de er langt fra den største producent. Jorden er egentlig en garnnøgle viklet ind i optisk fiber. Alt det her data skal jo være i "skyen", men det betyder jo ikke, at det ligger i luften. Alt er igennem fibernet, og i takt med at vi skal bruge mere data, så skal vi også bruge mere fibernet,” siger Søren Isaksen, tidligere chef i danske Giga, der i 2000 blev solgt til Intel for 10 milliarder kroner til avisen.

Læs også:

Fire danske virksomheder der er blevet købt af amerikanske giganter

Voldsomt pres på internettet: Risikerer fiberkablerne ikke at kunne følge med?

Nyt forsknings-gennembrud kan give billigere fiber-netværk

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,