EU overvejer gigantiske skattestigninger til online-giganter som Google og Amazon

EU’s finansministre skal diskutere nyt forslag fra EU’s estiske formandskab, der kan ende i store skattestigninger for de multinationale online-giganter

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

Skal Google, Facebook, Amazon og andre tvinges til at betale mere i skat i Europa?

Det skal EU’s finansministre samles for at diskutere, viser et nyt EU-dokument ifølge Reuters.

Amerikanske virksomheder som Google og Amazon har de seneste år været under stigende pres fra EU og den danske konkurrencekommisær, Margrethe Vestager, på grund af udnyttelsen af den lavere skat i visse europæiske medlemslande, som overskud kanaliseres igennem.

Eksempelvis mener EU, at Apple skylder Irland 97 milliarder kroner i manglende skat: Irland slår sig i tøjret: Vil ikke være med til at opkræve skatte-milliarder fra [b]Apple[/b]

Den nuværende lovgivningsramme favoriserer digitale virksomheder, og det fratager medlemslandene store skatteindtægter, siger det estiske formandskab for EU i dokumentet.

Blandt andet foreslår det estiske formandskab, at definitionen “fast driftssted” omdefineres, så store multinationale virksomheder ikke længere beskattes efter sin fysiske beliggenhed, men hvor de skaber værdi - også blot digitalt. 

Tilbage i juni vandt Google en retssag i Frankrig og skulle dermed ikke betale 8.2 millarder kroner i manglende skatter til Frankrig, da retten fastgjorde, at Google - og Alphabet - har hovedsæde i Irland.

I næste uge mødes medlemlandendes finansministre for at diskutere forslaget, men der er en reel chance for, at det ikke vil blive godkendt.

Alle 28 EU-lande har vetoret, og nogle medlemslande har tidligere blokeret for reformer på området.

Læs også: Skal Intel betale en milliard-bøde eller ej til EU? Sagen udskydes endnu engang

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S