Læk: Intels næste desktop-processorer klar til oktober - det kan du vente dig

Intel annoncerede sine første ottende generation-processorer for blot en måned siden, men der kan meget vel være nyt fra Intel inden længe, afslører et læk.

Artikel top billede

Tilbage i august annoncerede Intel sine første processorer fra den ottende generation af Intel Core i-processorer.

Annonceringen var knap så bombastisk som forventet og indeholdt kun de annoncerede Kaby Lake R-processorer i den strømsvage U-serie til bærbare computere.

Det kan du læse mere om her: Intel løfter sløret for næste processor-generation: Så meget hurtigere bliver efterårets nye bærbare computere

Dog lovede Intel også, at der inden året er omme vil være nyt på desktop-fronten med den kommende Coffee Lake-familie af processorer, og et for tidligt tweet fra motherboard-producenten Gigabyte peger nu på en dato: 5 oktober.

Det skriver PCworld.

Tweetet, som du kan se et screenshot af i PCworlds artikel fra før Gigabytes premium-brand Auros igen slettede det, viser blandt andet et nyt motherboard i og datoen 5/10/17.

Det bekræfter andre lækkede oplysninger fra Intel selv, der lægger op til en oktober-lancering sammen med et nyt bundkort kaldet Z370-bundkort, hvilket passer til Gigabytes tweet.

Seks kerner!

Så hvad vil Intels næste generation af desktop-processorer byde på? En ting er sikkert: Intel er blevet truet af AMD med Ryzen-processorer, der har vist sig at stå mål med Intels bedste, men til en langt lavere pris.

For første gang i en længere årrække ser det derfor ud til, at Intel rent faktisk udgiver et produkt, som ikke blot er marginalt bedre end sidste års udgave.

Læs: Test af AMD Ryzen 3: Fabelagtig processor til de prisbevidste

Nuværende i5- og i7-processorer har fire kerner, og hvor i7-processorerne har hyperthreading. Den kommende ottendegeneration, Coffee Lake, bliver skubbet op til seks kerner, hvilket er et stort spring rent ydeevne-mæssigt.

Der er endnu ikke meget info omkring de kommende processorer, men lækket indpakning til i5- og i7-processorerne viser, at seks-kerner, hyperthreading, Turbo Boost 2.0, support af 2-channel DDR4 og Optane hukommelse og Intel UHD Graphic 630 (den samme som sidder i Kaby Lake-processorerne).

Læs også: Nyt våben i processor-krigen: Intel lancerer Core i9-processor med hele atten kerner

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S