Læk: Intels næste desktop-processorer klar til oktober - det kan du vente dig

Intel annoncerede sine første ottende generation-processorer for blot en måned siden, men der kan meget vel være nyt fra Intel inden længe, afslører et læk.

Artikel top billede

Tilbage i august annoncerede Intel sine første processorer fra den ottende generation af Intel Core i-processorer.

Annonceringen var knap så bombastisk som forventet og indeholdt kun de annoncerede Kaby Lake R-processorer i den strømsvage U-serie til bærbare computere.

Det kan du læse mere om her: Intel løfter sløret for næste processor-generation: Så meget hurtigere bliver efterårets nye bærbare computere

Dog lovede Intel også, at der inden året er omme vil være nyt på desktop-fronten med den kommende Coffee Lake-familie af processorer, og et for tidligt tweet fra motherboard-producenten Gigabyte peger nu på en dato: 5 oktober.

Det skriver PCworld.

Tweetet, som du kan se et screenshot af i PCworlds artikel fra før Gigabytes premium-brand Auros igen slettede det, viser blandt andet et nyt motherboard i og datoen 5/10/17.

Det bekræfter andre lækkede oplysninger fra Intel selv, der lægger op til en oktober-lancering sammen med et nyt bundkort kaldet Z370-bundkort, hvilket passer til Gigabytes tweet.

Seks kerner!

Så hvad vil Intels næste generation af desktop-processorer byde på? En ting er sikkert: Intel er blevet truet af AMD med Ryzen-processorer, der har vist sig at stå mål med Intels bedste, men til en langt lavere pris.

For første gang i en længere årrække ser det derfor ud til, at Intel rent faktisk udgiver et produkt, som ikke blot er marginalt bedre end sidste års udgave.

Læs: Test af AMD Ryzen 3: Fabelagtig processor til de prisbevidste

Nuværende i5- og i7-processorer har fire kerner, og hvor i7-processorerne har hyperthreading. Den kommende ottendegeneration, Coffee Lake, bliver skubbet op til seks kerner, hvilket er et stort spring rent ydeevne-mæssigt.

Der er endnu ikke meget info omkring de kommende processorer, men lækket indpakning til i5- og i7-processorerne viser, at seks-kerner, hyperthreading, Turbo Boost 2.0, support af 2-channel DDR4 og Optane hukommelse og Intel UHD Graphic 630 (den samme som sidder i Kaby Lake-processorerne).

Læs også: Nyt våben i processor-krigen: Intel lancerer Core i9-processor med hele atten kerner

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S