Læk: Intels næste desktop-processorer klar til oktober - det kan du vente dig

Intel annoncerede sine første ottende generation-processorer for blot en måned siden, men der kan meget vel være nyt fra Intel inden længe, afslører et læk.

Artikel top billede

Tilbage i august annoncerede Intel sine første processorer fra den ottende generation af Intel Core i-processorer.

Annonceringen var knap så bombastisk som forventet og indeholdt kun de annoncerede Kaby Lake R-processorer i den strømsvage U-serie til bærbare computere.

Det kan du læse mere om her: Intel løfter sløret for næste processor-generation: Så meget hurtigere bliver efterårets nye bærbare computere

Dog lovede Intel også, at der inden året er omme vil være nyt på desktop-fronten med den kommende Coffee Lake-familie af processorer, og et for tidligt tweet fra motherboard-producenten Gigabyte peger nu på en dato: 5 oktober.

Det skriver PCworld.

Tweetet, som du kan se et screenshot af i PCworlds artikel fra før Gigabytes premium-brand Auros igen slettede det, viser blandt andet et nyt motherboard i og datoen 5/10/17.

Det bekræfter andre lækkede oplysninger fra Intel selv, der lægger op til en oktober-lancering sammen med et nyt bundkort kaldet Z370-bundkort, hvilket passer til Gigabytes tweet.

Seks kerner!

Så hvad vil Intels næste generation af desktop-processorer byde på? En ting er sikkert: Intel er blevet truet af AMD med Ryzen-processorer, der har vist sig at stå mål med Intels bedste, men til en langt lavere pris.

For første gang i en længere årrække ser det derfor ud til, at Intel rent faktisk udgiver et produkt, som ikke blot er marginalt bedre end sidste års udgave.

Læs: Test af AMD Ryzen 3: Fabelagtig processor til de prisbevidste

Nuværende i5- og i7-processorer har fire kerner, og hvor i7-processorerne har hyperthreading. Den kommende ottendegeneration, Coffee Lake, bliver skubbet op til seks kerner, hvilket er et stort spring rent ydeevne-mæssigt.

Der er endnu ikke meget info omkring de kommende processorer, men lækket indpakning til i5- og i7-processorerne viser, at seks-kerner, hyperthreading, Turbo Boost 2.0, support af 2-channel DDR4 og Optane hukommelse og Intel UHD Graphic 630 (den samme som sidder i Kaby Lake-processorerne).

Læs også: Nyt våben i processor-krigen: Intel lancerer Core i9-processor med hele atten kerner

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos