Nu er dommen faldet: Kritik på Trustpilot koster utilfreds dansk kunde 30.000 kroner

Jens Høgni Højgaard er blevet trukket i retten for at skrive kritisk om en inkassovirksomhed på Trustpilot. Nu er der faldet dom i sagen.

Artikel top billede

30.000 kroner.

Så meget har kritiske kommentarer om et inkassofirma på TrustPilot kostet hvidevare-reparatøren Jens Høgni Højgaard.

For ifølge Ekstra Bladet har retten i Glostrup netop afgjort, at Jens Høgni Højgaard overtrådte inkassofirmaet HornskovVindbergs forretningsbetingelser, da han han i to tilfælde skrev negative kommentarer om virksomheden på Truspilot. 

Klagede på Trustpilot

Sagen, som Computerworld afdækkede sidste år, tog sin begyndelse, da Jens Høgni Højgaards firma, Din Hvidevare Reparatør, for lidt over to år siden indgik en aftale med inkassofirmaet HornskovVindberg.

Læs også: Jens Højgaard skrev negativ anmeldelse på Trustpilot - nu er han blevet sagsøgt for 11.419 kroner

VVS-manden var efterfølgende ikke tilfreds med den ydelse, som han fik leveret, og klagede derfor i to tilfælde over HornskovVindberg på Trustpilot.

I aftalen med inkassofirmaet er der dog en skrap tavshedsklausul, der betyder, at han ikke må fremsætte negative offentlige omtaler af HornskovVindberg.

Hvis tavshedsklausulen brydes, kan det resultere i dagbøder på 5.000 kroner indtil kritikken igen er fjernet fra internettet.

Sag om ytringsfrihed

"Dette her er jo en sag om ytringsfrihed, som vi er sikret i grundloven. Sagen kan risikere at koste mig 40.000 kroner i sagsomkostninger, og det er jo ikke ligefrem, fordi jeg svømmer i penge," sagde Jens Høgni Højgaard til Computerworld sidste år. 

Jens Høgni Højgaaard fjernede dog i begge tilfælde kritikken igen efter to dage på grund af de store bøder. Men de samlede omkostninger er nu ifølge Ekstra Bladet løbet op i mere end 30.000 kroner.

Her kan du se, hvordan HornskovVindberg argumenterer for sin sag: Forlanger 11.419 kroner efter dårlig Trustpilot-anmeldelse: Vi beskytter os mod afpresning

Læs også: Jens sagsøges for negativ TrustPilot-anmeldelse: Men kan kritiske anmeldelser ties ihjel på nettet? Her er de tre vigtigste pointer 

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS