Nu er dommen faldet: Kritik på Trustpilot koster utilfreds dansk kunde 30.000 kroner

Jens Høgni Højgaard er blevet trukket i retten for at skrive kritisk om en inkassovirksomhed på Trustpilot. Nu er der faldet dom i sagen.

Artikel top billede

30.000 kroner.

Så meget har kritiske kommentarer om et inkassofirma på TrustPilot kostet hvidevare-reparatøren Jens Høgni Højgaard.

For ifølge Ekstra Bladet har retten i Glostrup netop afgjort, at Jens Høgni Højgaard overtrådte inkassofirmaet HornskovVindbergs forretningsbetingelser, da han han i to tilfælde skrev negative kommentarer om virksomheden på Truspilot. 

Klagede på Trustpilot

Sagen, som Computerworld afdækkede sidste år, tog sin begyndelse, da Jens Høgni Højgaards firma, Din Hvidevare Reparatør, for lidt over to år siden indgik en aftale med inkassofirmaet HornskovVindberg.

Læs også: Jens Højgaard skrev negativ anmeldelse på Trustpilot - nu er han blevet sagsøgt for 11.419 kroner

VVS-manden var efterfølgende ikke tilfreds med den ydelse, som han fik leveret, og klagede derfor i to tilfælde over HornskovVindberg på Trustpilot.

I aftalen med inkassofirmaet er der dog en skrap tavshedsklausul, der betyder, at han ikke må fremsætte negative offentlige omtaler af HornskovVindberg.

Hvis tavshedsklausulen brydes, kan det resultere i dagbøder på 5.000 kroner indtil kritikken igen er fjernet fra internettet.

Sag om ytringsfrihed

"Dette her er jo en sag om ytringsfrihed, som vi er sikret i grundloven. Sagen kan risikere at koste mig 40.000 kroner i sagsomkostninger, og det er jo ikke ligefrem, fordi jeg svømmer i penge," sagde Jens Høgni Højgaard til Computerworld sidste år. 

Jens Høgni Højgaaard fjernede dog i begge tilfælde kritikken igen efter to dage på grund af de store bøder. Men de samlede omkostninger er nu ifølge Ekstra Bladet løbet op i mere end 30.000 kroner.

Her kan du se, hvordan HornskovVindberg argumenterer for sin sag: Forlanger 11.419 kroner efter dårlig Trustpilot-anmeldelse: Vi beskytter os mod afpresning

Læs også: Jens sagsøges for negativ TrustPilot-anmeldelse: Men kan kritiske anmeldelser ties ihjel på nettet? Her er de tre vigtigste pointer 

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S