Morgen-briefing: Ny iPhone fik Apples aktiekurs til at dykke / Danske Bank vil have fat i it-iværksætterne / EU har planer om gratis WiFi til alle

Ny iPhone fik Apples aktiekurs til at dykke. Danske Bank vil have fat i it-iværksætterne. EU har planer om gratis WiFi til alle. Medie: Nordkorea i gang med systematisk at stjæle dine bitcoins.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen.

Ny iPhone fik Apples aktiekurs til at dykke

Præsentationen af Apples med spænding ventede ny iPhone i aftes dansk tid fik omgående Apples aktiekurs til at dykke.

Kursen faldt i aftenens løb med omkring tre procent. Ifølge Financial Times kan det skyldes, at Apple overraskende meddelte, at telefonen først vil være klar til levering 3. november, hvilket er senere, end markedet havde forventet. 

Det kan få konsekvenser for salget.

Kursen nåede helt ned på 159,47 i aftenens løb, og den lå ved Nasdaq-børsens lukning på kurs 160,86. Da børsen åbnede tirsdag morgen lå den på kurs 162,63.

Du kan følge Apple-kursen her.

Og du kan læse mere om de nye Apple-telefoner her: 
Her er Apples nye - og dyre - iPhone X

Danske Bank vil have fat i it-iværksætterne

Danske Bank har udviklet et vurderingssystem, som skal gøre banke i stand til nemmere at vurdere it-iværksættere med henblik på at låne dem penge. Det er bankens plan at sætte sig ‘tungt på markedet for danske vækstraketter,’ skriver Børsen..

“Opstartsvirksomheders finansieringsbehov går i cyklusser, men vi har en ambition om at få en markedsandel på 80 procent blandt de virksomheder i Danmark, som har fået over en milliard euro i risikovillig kapital,” siger innovationschef Klavs Hjort til avisen.

Han peger på, at store virksomheder bliver yngre og ynge, og at de fem største virksomheder i USA eksempelvis er it-virksomheder i dag. Det skyldes ikke mindst, at it-virksomheder har ret nemt ved at skalere deres produkter op i stor størrelse.

EU har planer om gratis WiFi til alle

EU er på vej med en pulje, der skal anvendes til at finansiere etableringen af mere end 6.000 gratis WiFi-hotspots på udvalgte pladser og steder rundt omkring i Europa.

Det skal ske under fællesbetegnelsen ‘WiFi4EU.’ 

Ifølge en udsendt meddelelse skal brug af WiFi de pågældende steder være ‘gratis og uden forpligtelser.’

De skal ligge på steder, som er ‘centrale for det offentlige liv’ - eksempelvis pladser, biblioteker, sygehuse, rådhuse og lignende.

EU meddeleler, at de lokale myndigheder skal dække drift af WiFi-hotspottene i mindst tre år.

“Desuden kan EU-midler kun anvendes, hvis kommerciel annoncering samt udnyttelse af persondata til kommerciel brug ikke kommer med i billedet,” lyder det fra EU.

Medie: Nordkorea i gang med systematisk at stjæle dine bitcoins

Nordkorea er i gang med systematisk via hackere at stjæle bitcoins og andre virtuelle valutaer i et forsøg på at omgå sanktioner, skriver amerikanske CNBC.

Ifølge mediet - der citerer sikkerhedsselskabet FireEye - har nordkoreanske hackere mindst tre gange angrebet nordkoreanske kryptovaluta-centraler via spear fishing.

Kryptovaluterne svinger voldsomt op og især ned i værdi for tiden. Kina har for dage siden meddelt, at landet vil stramme op på reglerne for de virtuelle valutaer. Det indikerer, at de forskellige lande for alvor er begyndt få øjnene op for denne nye type valuta.

Det kan du læse mere om her: Fik du solgt på toppen? Bitcoin-kursen buldrer pludselig nedad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory