Se opgørelsen: Så mange iOS- og Android-enheder har det nyeste styresystem - der er himmelvid forskel på de to platforme

Størstedelen af iOS-enhederne har i dag den nyeste udgave af styresystemet, mens billedet er et helt andet på Android-siden.

Artikel top billede

89 procent af alle aktive iPhones har den seneste version af Apples styresystem, iOS 10.

De resterende 11 procent består primært af enheder, der afvikler det næstnyeste styresystem, iOS 9 og kun 2 procent iOS-enheder har ældre versioner. Tallene stammer fra den 6. september fra Apple selv.

Oversigten ændrer sig nok voldsomt efter d. 19 september, hvor den næste version af iOS udkommer, iOS 11, men Apple er generelt god til at få udsendt opdateringer.

Sidste år havde knap 60 procent af alle iOS-enheder iOS 10 kun to måneder efter lancering.

Dette kan lade sig gøre, da Apple selv styrer al software, og hverken skal igennem udbydere eller andre smartphoneproducenter.

Sådan ser det ud med Android

Helt anderledes ser det ud på Android-siden.

Her udsendes opdateringer ikke direkte fra Google til telefonerne, men skal via producenterne og til tider også via teleselskaberne.

Den seneste oversigt over udbredelsen af Android-versioner viser også, at det langt fra er alle smartphones, der er fuldt opdaterede med Googles kode.

Android Nougat udkom sidste år ved denne tid, og i dag er 15,8 procent af alle Android-enheder udstyret med Android Nougat. Den mest udbredte version af Android er Android Marshmallow, version 6.0, på hele 32 procent.

Android Marshmallow udkom d. 5 oktober 2015.

Modtager stadig sikkerhedsopdateringer

Android Oreo, version 8.0, er allerede blevet udgivet af Google, og flere producenter har også meldt ud, at opdateringer er på vej til de nyeste smartphones.

Du kan se listen er: Nyt Android-system på vej: Se her hvornår det (måske) kommer til din telefon

Ikke-opdaterede Android-telefoner går glip af nye funktioner eller optimeringer, der eksempelvis kan give bedre batterilevetid.

Omvendt modtager de fleste ældre telefoner stadig sikkerhedsopdateringer særskilt fra de store system-opdateringer. Den seneste sikkerhedsopdatering til Marshmallow-telefoner blev eksempelvis udsendt i juni.

Google forsøger med Android Oreo at addressere problemet med Project Treble, der gør det markant lettere for producenterne at opdatere deres tilpasninger i Android betydeligt hurtigere, hvilket i teorien bør give hurtigere opdateringer i fremtiden.

Du kan læse om Android Oreo her: Google: Sådan bliver næste version af Android

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos