Kendt gratis computerprogram hacket: Vær forsigtig hvis du bruger CCleaner

Det udbredte renseprogram CCleaner er blevet hacket. Vær forsigtig, hvis du anvender programmet.

Artikel top billede

Det lykkedes i sidste måned en hackergruppe at bane sig vej ind i det kendte rense-program CCleaner, som er udviklet af britiske Piriform,

CCleaner anvendes af millioner af brugere til at rense computere og smartphones på forskellig måde med henblik på at forbedre apparaternes performance. Det sker blandt andet ved at fjerne junkprogrammer, cookies og cache-filer.

Angiveligt lykkedes det i august hackere i al hemmelighed at indsnige kode i CCleaner, som gør det muligt for dem at overtage kontrollen over computere, der anvender bestemte versioner af CCleaner.

I hvert fald meller it-sikkerhedsfirmaet Talos, at en version af CCleaner, som selskabets downloadede i august, indeholdt et administrations-værktøj, som forsøgte at connecte til en række uregistrerede websites.

Det er angiveligt sket med henblik på at downloade uatoriseret software på computerne.

Ifølge Talos har der været tale om et ‘sofistikeret angreb,’ som har gennemboret alle sikkerhedsforanstaltninger hos et anerkendt selskab som Piriform.

Piriform blev overtaget af sikkerhedsfirmaet Avast i sommer, og selskaberne meddelte på dette tidspunkt, at CCleaner blev anvendt af 130 millioner brugere verden over.

Det hemmelige program har været umuligt at opdage for almindelige brugere, lyder det fra Talos.

Piriform bekræfter, at to versioner er blevet komprommiteret. De er begge blevet udsendt i august, og Avast opdagede angrebet 12. september, hedder det.

Det drejer sig om CCleaner v5.33.6162 og CClenaer Cloud v1.07.3191.

Anvender man en af disse to versioner, skal man omgående downloade programmerne igen, lyder det fra Piriform.

Ifølge selskabet har 2,27 millioner brugere downloadet desktop-udgaven, mens blot 5.000 brugere har downloadet cloud-versionen.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job