I dag kan Nets-medarbejdere trække milliard-gevinst hjem: Står til at score kassen

En række topmedarbejdere hos betalingsselskabet Nets kan fra i dag score kassen. De kan nemlig indløse et incitamentsprogram til op imod 1,3 milliarder kroner.

Artikel top billede

Tirsdag åbnes der op for, at "nøglemedarbejdere" hos betalingsgiganten Nets kan indløse deres incitamentsprogram. 

Det betyder, at de potentielt kan hæve 1,3 milliarder kroner, hvis de sælger de resterende aktier, de blev tildelt i forbindelse med børsnoteringen for knap et år siden. Det skriver Børsen.

Muligheden for at hæve milliongevinsten kommer i dag, da den såkaldte "låste periode" for salg af aktier fra programmet ophører. Den første tredjedel af programmet blev solgt ved børsnoteringen i september sidste år og indbragte i omegnen af 660 millioner kroner. 

Læs mere om Nets her: Nets bekræfter: Vi forhandler om et salg af virksomheden: Amerikanske kapitalfonde er interesserede

Skeptisk professor

Selvom det tegner til at blive en dejlig tid for de omkring 70 nøglemedarbejdere, der har fået tildelt programmet, så vækker den her type belønning, der i øvrigt er den største i Norden nogensinde, ikke den store glæde hos Michael Møller, der er professor på Copenhagen Business School (CBS).

"Jeg er relativt skeptisk overfor disse incitamentsprogrammer, da der er så mange andre effekter af dem," siger han.

Det bør understreges, at en række medarbejdere er afskåret fra at sælge deres del af programmet, da de i følge Børsen kan have insider-viden om et kommende salg til en kapitalfond.

Der er heller ingen tvang for at realisere programmet, da medarbejderne kan håbe på en øget kurs og dermed en større gevinst ved et senere salg. 

Læs mere om Nets her: Store forandringer på vej i den finansielle sektor: Nets vil hjælpe bankerne med at få styr på sikkerheden

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank