Microsoft gør klar til VR-krig mod Google og Apple: Afholder stort "mixed reality" event i oktober

Den 3. oktober afholder Microsoft et nyt mixed reality-event omkring sin ambitiøse “mixed reality”-platform, der skal give virtual reality til alle.

Artikel top billede

Microsoft afholder et nyt event den 3. oktober, som skal omhandle mixed reality.

Mixed reality er Microsofts navn for virtual/augmented reality-verdenen, der omfatter både VR-briller og Microsofts egne holografiske AR-briller, HoloLens.

Eventet afholdes i San Francisco, hvor blandt andet Microsofts MR-chef og opfinder af både HoloLens og Kinect-kameraet, Alex Kipman, vil tale.

Det plejer at være et godt tegn for store nyheder. Dog skriver The Verge, at eventet formodentligt vil omhandle de muligheder, der vil være at finde i den kommende Fall Creators Update, der udkommer den 17. oktober.

Her indbygges MR-universet direkte ind i Windows 10, og det er også datoen, hvor HP, Lenovo, Acer, Dell og andre udgiver sine MR-headset.

Læs også: Hvad kommer efter smartphonen?

Det er headsets, der er markant billigere end både de eksisterende VR-headset såsom HTC Vive og Microsofts egne HoloLens-briller.

The Verge skriver også, at vi ikke skal forvente at se et nyt HoloLens-headset. Det nuværende HoloLens-headset, der kan vise svævende hologrammer for øjnene af dig, koster knap 20.000 kroner og er stadig et developer-produkt.

Microsoft arbejder i øjeblikket på et nyt headset med en indbygget AI-chip, men der er en god chance for, at det først udkommer i 2019. Grunden er, at Microsoft ikke føler sig presset på markedet af konkurrenterne.

Både Apple og Google har ellers taget AR-til sig i deres smartphones.

Læs også: Krystalklart efter Apple-konference: Tre grunde til at Apples næste store satsning bliver AR og VR

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S