Google er blevet internettets politimand, der sætter dagsordenen for sikkerhedsniveauet - men der er en alvorlig bagside

ComputerViews: Google har i flere år presset hårdt på for, at alle hjemmesider skal bruge HTTPS - og det ser ud til at virke. Krypterings-agendaen er positiv, men det er samtidig bekymrende, at en enkelt privat virksomhed dikterer sikkerhedsstandarder på internettet.

Artikel top billede

ComputerViews: Google bestemmer, hvem der bliver set på internettet, og derfor har Google også stor indflydelse på, hvor godt det går for en given forretning på nettet.

Det er betydeligt nemmere at sælge bærbare computere, hvis ens hjemmeside dukker op, når en bruger skriver “køb bærbar computer” i Google (tillykke, power.dk).

Det faktum giver Google en betydelig magt, som virksomheden kan bruge til at påvirke internet-aktørers adfærd.

I de senere år har Google blandt andet været primus motor på en dagsorden om, at alle websites skal indføre HTTPS - altså kryptere kommunikationen mellem brugeren og hjemmesiden.

Gulerod og pisk

Google har siden 2014 prioriteret krypterede hjemmesider højere i sine søgeresultater, og dermed bruger virksomheden det måske mest effektive nudging-redskab overhovedet på internettet til at gennemtrumfe HTTPS.

Senest er Google desuden begyndt at markere alle ikke-krypterede hjemmesider som “not secure” i Chrome-browseren, der uden sammenligning er den mest udbredte indgang til internettet.

Og det ser ud til at virke.

For få måneder siden kunne Wired Magazine således fortælle, at halvdelen af internettet er krypteret - det tal var betydeligt lavere for tre år siden.

Er det et problem?

Det er ikke noget problem i sig selv, at Google bruger sin dominerende position til at skubbe internettet i retning af HTTPS, og krypterings-agendaen er som udgangspunkt positiv.

Men det er tankevækkende, at en enkelt virksomhed kan yde så stor indflydelse over, hvordan internettet ser ud, og Googles heroiske kamp for kryptering og privatliv klinger en anelse hult, når hele virksomhedens forretningsmodel er at vide som meget som muligt om så mange som muligt.

Der er en grund til, at Android-telefoner er billigere end iPhones - og det er ikke (kun) at Apple er grisk.

Googles indtjening er baseret på den information, du leverer ved at bruge telefonen, og som Margrethe Vestagers EU-sag mod virksomheden viser, bruger Google som regel sin internet-dominans til egen fordel - og der er ikke så meget, nogen kan gøre ved det.

Selvom vi kan være glade for, at flere og flere websites får en grøn hængelås på, så er det bekymrende, at hele internettet danser, når Google svinger taktstokken.

Deltag i debatten: Yder Google for stor inidflydelse på internettet? Og bruger Google den indflydelse forsvarligt?

Læs også: Kæmpebøde til Google: Skal betale 18 milliarder kroner i bøde til EU

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS