Pengene vælter ud af danskstiftede Ominto: Alligevel scorer direktør 21 millioner kroner i bonus

Kvartal efter kvartal fosser pengene ud af det dansk-drevne it-selskab Ominto, der i øjeblikket er i risikozonen for at blive afnoteret på den amerikanske Nasdaq-børs. Alligevel belønnede selskabet direktøren med en klækkelig bonus på 21 millioner kroner.

Artikel top billede

Regnskaberne hos det danskdrevne it-selskab Ominto ser ikke for godt ud. Og faktisk står det generelt så skidt til, at Nasdaq overvejer at pille Ominto af børsen.

Det ændrer dog ikke ved, at administrerende direktør Michael Hansen er blevet belønnet med en bonus på 21 millioner kroner. Det skriver Børsen.    

Bonussen blev givet til den danske direktør efter han trak selskabet fra den mindre OTC-børs op til på mægtige Nasdaq. For det belønnede selskabet ham med en kontant bonus på 13 millioner kroner samt en aktiepost til en værdi af 8 millioner kroner. 

Læs mere om Omintos problemer her: Dansk internet-virksomhed risikerer at blive sparket ud af Nasdaq-børsen efter rod

Udbetalingen bonusen skete på trods af, at Ominto de sidste mange kvartaler har leveret galoperende underskud på mellem omkring 10 til 30 millioner kroner. 

Nasdaq har givet Ominto indtil d. 23 oktober til at få rettet op på en række punkter som man finder kritisabelt blandt andet et forsinket regnskab.

Ominto driver cash-back-platformen Dubli. Platformen giver medlemmer mulighed for at opnå rabat, når de handler på en række hjemmesider.

Banedanmark

Systemudvikler (backend)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

inforevision A/S

.NET-udvikler til digitaliseringsprojekter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly