Pengene vælter ud af danskstiftede Ominto: Alligevel scorer direktør 21 millioner kroner i bonus

Kvartal efter kvartal fosser pengene ud af det dansk-drevne it-selskab Ominto, der i øjeblikket er i risikozonen for at blive afnoteret på den amerikanske Nasdaq-børs. Alligevel belønnede selskabet direktøren med en klækkelig bonus på 21 millioner kroner.

Artikel top billede

Regnskaberne hos det danskdrevne it-selskab Ominto ser ikke for godt ud. Og faktisk står det generelt så skidt til, at Nasdaq overvejer at pille Ominto af børsen.

Det ændrer dog ikke ved, at administrerende direktør Michael Hansen er blevet belønnet med en bonus på 21 millioner kroner. Det skriver Børsen.    

Bonussen blev givet til den danske direktør efter han trak selskabet fra den mindre OTC-børs op til på mægtige Nasdaq. For det belønnede selskabet ham med en kontant bonus på 13 millioner kroner samt en aktiepost til en værdi af 8 millioner kroner. 

Læs mere om Omintos problemer her: Dansk internet-virksomhed risikerer at blive sparket ud af Nasdaq-børsen efter rod

Udbetalingen bonusen skete på trods af, at Ominto de sidste mange kvartaler har leveret galoperende underskud på mellem omkring 10 til 30 millioner kroner. 

Nasdaq har givet Ominto indtil d. 23 oktober til at få rettet op på en række punkter som man finder kritisabelt blandt andet et forsinket regnskab.

Ominto driver cash-back-platformen Dubli. Platformen giver medlemmer mulighed for at opnå rabat, når de handler på en række hjemmesider.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS