Mozillas “næste-generation”-browser på vej: Prøv Firefox Quantum allerede nu

Mozillas længe ventede multi core-optimerede Firefox-browser er klar i betaform, som du nu kan hente inden den endelige lancering i november

Artikel top billede

Sidste år fortalte Mozilla, at organisationen arbejdede på en gennemgående overhaling af Firefox-browseren optimeret til den moderne computer med multi core-support.

Den er nu klar i betaform under navnet Firefox Quantum - eller Firefox 57, som du kan hente til både Windows, iOS og Android allerede nu.

Og Firefox Quantum forbliver gratis som alle andre Firefox-browsere.

Hvad kan den så?

Først og fremmest vil den nye Firefox Quantum være næsten dobbelt så hurtig som den nuværende Mozilla Firefox-browser baseret på benchmark-programmet Speedometer 2.0.

Det er en vigtig detalje, da Firefox-browseren tidligere i den samme benchmarktest var langsomt af alle testede browsere, og Mozilla fortæller også, at den vil være “betydeligt” hurtigere end Chrome på visse sites.

Pcworld.com har kigget på den nye browser og ser, at Firefox Quantum blandt andet benytter 30 procent mindre hukommelse end Chrome.

Ligeledes har Mozilla indbygget Projekt Electrolysis i den nye browser, der i højere grad end Chrome tildeler multicore-evner til enkelte faner, men uden at forbruge lige så meget hukommelse som Chrome.

For de teknisk interesserede kan du læse om Electrolysis her i et blogindlæg fra Mozilla.

Derudover får Firefox Quantum også et nyt udseende via Photon UI, og benytter du en touchskærm, bliver ikoner forstørret.

Den færdige udgave kommer på gaden 14. november.

Læs også: Ny lynhurtig Firefox-browser på vej til Android: Slip for reklamer og cookies

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S