Mozillas “næste-generation”-browser på vej: Prøv Firefox Quantum allerede nu

Mozillas længe ventede multi core-optimerede Firefox-browser er klar i betaform, som du nu kan hente inden den endelige lancering i november

Artikel top billede

Sidste år fortalte Mozilla, at organisationen arbejdede på en gennemgående overhaling af Firefox-browseren optimeret til den moderne computer med multi core-support.

Den er nu klar i betaform under navnet Firefox Quantum - eller Firefox 57, som du kan hente til både Windows, iOS og Android allerede nu.

Og Firefox Quantum forbliver gratis som alle andre Firefox-browsere.

Hvad kan den så?

Først og fremmest vil den nye Firefox Quantum være næsten dobbelt så hurtig som den nuværende Mozilla Firefox-browser baseret på benchmark-programmet Speedometer 2.0.

Det er en vigtig detalje, da Firefox-browseren tidligere i den samme benchmarktest var langsomt af alle testede browsere, og Mozilla fortæller også, at den vil være “betydeligt” hurtigere end Chrome på visse sites.

Pcworld.com har kigget på den nye browser og ser, at Firefox Quantum blandt andet benytter 30 procent mindre hukommelse end Chrome.

Ligeledes har Mozilla indbygget Projekt Electrolysis i den nye browser, der i højere grad end Chrome tildeler multicore-evner til enkelte faner, men uden at forbruge lige så meget hukommelse som Chrome.

For de teknisk interesserede kan du læse om Electrolysis her i et blogindlæg fra Mozilla.

Derudover får Firefox Quantum også et nyt udseende via Photon UI, og benytter du en touchskærm, bliver ikoner forstørret.

Den færdige udgave kommer på gaden 14. november.

Læs også: Ny lynhurtig Firefox-browser på vej til Android: Slip for reklamer og cookies

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job