Mozillas “næste-generation”-browser på vej: Prøv Firefox Quantum allerede nu

Mozillas længe ventede multi core-optimerede Firefox-browser er klar i betaform, som du nu kan hente inden den endelige lancering i november

Artikel top billede

Sidste år fortalte Mozilla, at organisationen arbejdede på en gennemgående overhaling af Firefox-browseren optimeret til den moderne computer med multi core-support.

Den er nu klar i betaform under navnet Firefox Quantum - eller Firefox 57, som du kan hente til både Windows, iOS og Android allerede nu.

Og Firefox Quantum forbliver gratis som alle andre Firefox-browsere.

Hvad kan den så?

Først og fremmest vil den nye Firefox Quantum være næsten dobbelt så hurtig som den nuværende Mozilla Firefox-browser baseret på benchmark-programmet Speedometer 2.0.

Det er en vigtig detalje, da Firefox-browseren tidligere i den samme benchmarktest var langsomt af alle testede browsere, og Mozilla fortæller også, at den vil være “betydeligt” hurtigere end Chrome på visse sites.

Pcworld.com har kigget på den nye browser og ser, at Firefox Quantum blandt andet benytter 30 procent mindre hukommelse end Chrome.

Ligeledes har Mozilla indbygget Projekt Electrolysis i den nye browser, der i højere grad end Chrome tildeler multicore-evner til enkelte faner, men uden at forbruge lige så meget hukommelse som Chrome.

For de teknisk interesserede kan du læse om Electrolysis her i et blogindlæg fra Mozilla.

Derudover får Firefox Quantum også et nyt udseende via Photon UI, og benytter du en touchskærm, bliver ikoner forstørret.

Den færdige udgave kommer på gaden 14. november.

Læs også: Ny lynhurtig Firefox-browser på vej til Android: Slip for reklamer og cookies

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job