Ny Uber-CEO til krisemøde i London efter forbud: "Vi kæmper imod myndighedernes beslutning"

Ubers nye CEO skal tirsdag mødes med transportmyndighederne i London og diskutere tjenestens fremtid i byen. London afviste for nylig af forny Ubers licens til at drive virksomhed og forbød dermed i praksis den kontroversielle kørselstjeneste.

Artikel top billede

Den nye Uber-topchef, Dara Khosrowshahi, skal tirsdag mødes med Londons transportmyndigheder og diskutere det forbud af tjenesten, der i praksis blev nedlagt i sidste måned.

Det skriver The Guardian.

Transportmyndighederne i London afviste 22. september at forny Ubers tilladelse til at køre i byen, og dermed er bliver tjenesten i praksis forbudt.

Forbuddet er katastrofalt for Uber, der har mere end tre millioner brugere og 40.000 chauffører i den engelske hovedstad, og derfor tager den nye CEO nu til London for at mødes med Mike Brown, der er chef for myndigheden ”Transport for London”.

”Vi kæmper imod myndighedernes beslutning. Men vi gør det velvidende, at vi også selv er nødt til at ændre os”, skriver Khosrowshahi i et åbent brev.

Londons transportmyndigheder afviser på forhånd, at mødet kan påvirke afgørelsen, men på opfordring fra byens borgmester byder man alligevel Ubers CEO velkommen.

Uber har allerede anket beslutningen, og de mange chauffører har fået tilladelse til at køre videre, så længe sagen står på.

Læs også: London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S