Ny Uber-CEO til krisemøde i London efter forbud: "Vi kæmper imod myndighedernes beslutning"

Ubers nye CEO skal tirsdag mødes med transportmyndighederne i London og diskutere tjenestens fremtid i byen. London afviste for nylig af forny Ubers licens til at drive virksomhed og forbød dermed i praksis den kontroversielle kørselstjeneste.

Artikel top billede

Den nye Uber-topchef, Dara Khosrowshahi, skal tirsdag mødes med Londons transportmyndigheder og diskutere det forbud af tjenesten, der i praksis blev nedlagt i sidste måned.

Det skriver The Guardian.

Transportmyndighederne i London afviste 22. september at forny Ubers tilladelse til at køre i byen, og dermed er bliver tjenesten i praksis forbudt.

Forbuddet er katastrofalt for Uber, der har mere end tre millioner brugere og 40.000 chauffører i den engelske hovedstad, og derfor tager den nye CEO nu til London for at mødes med Mike Brown, der er chef for myndigheden ”Transport for London”.

”Vi kæmper imod myndighedernes beslutning. Men vi gør det velvidende, at vi også selv er nødt til at ændre os”, skriver Khosrowshahi i et åbent brev.

Londons transportmyndigheder afviser på forhånd, at mødet kan påvirke afgørelsen, men på opfordring fra byens borgmester byder man alligevel Ubers CEO velkommen.

Uber har allerede anket beslutningen, og de mange chauffører har fået tilladelse til at køre videre, så længe sagen står på.

Læs også: London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo