Ny Uber-CEO til krisemøde i London efter forbud: "Vi kæmper imod myndighedernes beslutning"

Ubers nye CEO skal tirsdag mødes med transportmyndighederne i London og diskutere tjenestens fremtid i byen. London afviste for nylig af forny Ubers licens til at drive virksomhed og forbød dermed i praksis den kontroversielle kørselstjeneste.

Artikel top billede

Den nye Uber-topchef, Dara Khosrowshahi, skal tirsdag mødes med Londons transportmyndigheder og diskutere det forbud af tjenesten, der i praksis blev nedlagt i sidste måned.

Det skriver The Guardian.

Transportmyndighederne i London afviste 22. september at forny Ubers tilladelse til at køre i byen, og dermed er bliver tjenesten i praksis forbudt.

Forbuddet er katastrofalt for Uber, der har mere end tre millioner brugere og 40.000 chauffører i den engelske hovedstad, og derfor tager den nye CEO nu til London for at mødes med Mike Brown, der er chef for myndigheden ”Transport for London”.

”Vi kæmper imod myndighedernes beslutning. Men vi gør det velvidende, at vi også selv er nødt til at ændre os”, skriver Khosrowshahi i et åbent brev.

Londons transportmyndigheder afviser på forhånd, at mødet kan påvirke afgørelsen, men på opfordring fra byens borgmester byder man alligevel Ubers CEO velkommen.

Uber har allerede anket beslutningen, og de mange chauffører har fået tilladelse til at køre videre, så længe sagen står på.

Læs også: London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos