Ny Uber-CEO til krisemøde i London efter forbud: "Vi kæmper imod myndighedernes beslutning"

Ubers nye CEO skal tirsdag mødes med transportmyndighederne i London og diskutere tjenestens fremtid i byen. London afviste for nylig af forny Ubers licens til at drive virksomhed og forbød dermed i praksis den kontroversielle kørselstjeneste.

Artikel top billede

Den nye Uber-topchef, Dara Khosrowshahi, skal tirsdag mødes med Londons transportmyndigheder og diskutere det forbud af tjenesten, der i praksis blev nedlagt i sidste måned.

Det skriver The Guardian.

Transportmyndighederne i London afviste 22. september at forny Ubers tilladelse til at køre i byen, og dermed er bliver tjenesten i praksis forbudt.

Forbuddet er katastrofalt for Uber, der har mere end tre millioner brugere og 40.000 chauffører i den engelske hovedstad, og derfor tager den nye CEO nu til London for at mødes med Mike Brown, der er chef for myndigheden ”Transport for London”.

”Vi kæmper imod myndighedernes beslutning. Men vi gør det velvidende, at vi også selv er nødt til at ændre os”, skriver Khosrowshahi i et åbent brev.

Londons transportmyndigheder afviser på forhånd, at mødet kan påvirke afgørelsen, men på opfordring fra byens borgmester byder man alligevel Ubers CEO velkommen.

Uber har allerede anket beslutningen, og de mange chauffører har fået tilladelse til at køre videre, så længe sagen står på.

Læs også: London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S