Region: Bøvl med Android og iOS 11 forsinker hjertestartere i nødsituationer

Frivillige i Region Syddanmark har svært ved at rykke ud i tide med hjertestartere. Bøvl med iOS 11 og Android betyder, at de frivillige ikke får besked, når der er brug for dem.

Artikel top billede

Det er fuldstændig standard, at nye versioner af iOS og Android giver problemer med forskellige apps. Men i Region Syddanmark koster de problemer lige nu dyrebare minutter, når en borger får hjertestop.

Regionen har et system, der via en smartphone-app automatisk tilkalder frivillige med en hjertestarter i nærheden, når en ambulance rykker ud til et hjertestop - Men appen virker ikke med iOS 11 og Android Oreo.

”Vi oplever et stigende antal problemer, som jeg tror hænger sammen med de nye versioner af
Android og IOS,” siger Kim Ahlers, der er leder af AMK-vagtcentralen, til Version2.

Mere konkret er problemet, at applikationen hos de frivillige fryser, lukker ned eller flimrer så meget, at de frivillige ikke kan aflæse den adresse, de skal hen til.

Alarmcentralen er i dialog med leverandøren, FirstAED, og i mellemtiden kan de frivillige tilkaldes via SMS.

Det er dog en del mindre effektivt, da applikationen – når den virker – kan tilkalde de frivillige, der er tættest på hjertestoppet.

Læs også: Tusindvis af danske hjertepatienter kan blive ramt: Pacemakere er sårbare overfor hackerangreb

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub