Microsoft stopper festen: Lukker musiktjenesten Groove og indleder samarbejde med Spotify

Microsoft lukker sin musiktjeneste Groove og anbefaler i stedet Spotify.

Artikel top billede

De danske Groove-brugere kan med rette finde frem til den klassiske Kim Larsen-sang, “Om lidt blir her stille.”

For fra 31. december lukker Microsoft endegyldigt ned for sin musiktjeneste Grove efter to års kamp mod Spotify.

Det skriver Microsoft i et blogindlæg.

Inden længe stopper Microsoft med at sælge månedlige abonnementer til tjenesten. Det er planen, at streamingen af musik stopper helt til nytår.

Har nogen købt abonnement længere frem i kalenderen end slutdatoen, vil de få refunderet beløbet.

Microsoft re-brandede sin Xbox Music-app fra Windows 8-æraen til Groove Music for at tage kampen op mod Spotify, Google Music og efterfølgende også Apple Music, men måtte altså give op.

Groove vil i fremtiden stadig blive brugt som en MP3/OneDrive-afspiller for dem, der stadig har musik liggende på harddisken eller i skyen.

Samarbejder med Spotify

Har du playlister liggende i Groove, vil Microsoft samarbejde med Spotify for nemt at overføre playlister til Spotify-tjenesten.

Microsoft og Spotify har tidligere samarbejdet for at få udviklet Spotify-apps til Windows 10, så det er et naturligt skridt for Microsoft.

Groove-brugere vil i den kommende fremtid blive anbefalet at skifte til Spotify i appen.

Med Grooves endeligt er det slut med Microsofts mislykkede musikeventyr. Microsoft prøvede tidligt at konkurrere med Apples iTunes og iPods med Zune-programmet og Zune-MP3-afspillere, men det fik aldrig den succes, som Microsoft håbede på.

Læs også: Er dette Microsofts mobilstrategi? Dropper Windows 10-telefoner (indtil videre) og forbedrer i stedet iPhones og Android

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job