Microsoft stopper festen: Lukker musiktjenesten Groove og indleder samarbejde med Spotify

Microsoft lukker sin musiktjeneste Groove og anbefaler i stedet Spotify.

Artikel top billede

De danske Groove-brugere kan med rette finde frem til den klassiske Kim Larsen-sang, “Om lidt blir her stille.”

For fra 31. december lukker Microsoft endegyldigt ned for sin musiktjeneste Grove efter to års kamp mod Spotify.

Det skriver Microsoft i et blogindlæg.

Inden længe stopper Microsoft med at sælge månedlige abonnementer til tjenesten. Det er planen, at streamingen af musik stopper helt til nytår.

Har nogen købt abonnement længere frem i kalenderen end slutdatoen, vil de få refunderet beløbet.

Microsoft re-brandede sin Xbox Music-app fra Windows 8-æraen til Groove Music for at tage kampen op mod Spotify, Google Music og efterfølgende også Apple Music, men måtte altså give op.

Groove vil i fremtiden stadig blive brugt som en MP3/OneDrive-afspiller for dem, der stadig har musik liggende på harddisken eller i skyen.

Samarbejder med Spotify

Har du playlister liggende i Groove, vil Microsoft samarbejde med Spotify for nemt at overføre playlister til Spotify-tjenesten.

Microsoft og Spotify har tidligere samarbejdet for at få udviklet Spotify-apps til Windows 10, så det er et naturligt skridt for Microsoft.

Groove-brugere vil i den kommende fremtid blive anbefalet at skifte til Spotify i appen.

Med Grooves endeligt er det slut med Microsofts mislykkede musikeventyr. Microsoft prøvede tidligt at konkurrere med Apples iTunes og iPods med Zune-programmet og Zune-MP3-afspillere, men det fik aldrig den succes, som Microsoft håbede på.

Læs også: Er dette Microsofts mobilstrategi? Dropper Windows 10-telefoner (indtil videre) og forbedrer i stedet iPhones og Android

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S