Udbetalingssystem ramt af fejl hos KMD: 'Helt uacceptabelt,' mener minister

En fejl hos KMD har ført til, at 4.000 kontantshjælpsmodtagere har fået for meget udbetalt. Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) kalder det for "helt uacceptabelt, at der endnu engang er sket en fejl."

Artikel top billede

Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) er igen ude med riven mod KMD, efter en fejl i et it-system har gjort, at 4.000 kontanthjælpsmodtagere har fået udbetalt fuld boligstøtte, selv om de egentlig ikke har været berettiget til den fulde støtte.

“Jeg finder det helt uacceptabelt, at der endnu engang er sket en fejl, og det vil jeg gøre helt klart over for KL, Udbetaling Danmark og deres it-leverandør, KMD,” skriver ministeren i et brev til beskæftigelsesudvalget.

Du kan læse hele brevet her: Orientering om fejl i udbetaling af boligstøtte for oktober måned.

KMD: En teknisk fejl - er nu rettet
KMD bekræfter over for Computerworld, at der har været problemer med ‘kommunikationen mellem to af de systemer, der understøtter kontanthjælpsloftet.'

De har været ‘ramt af en teknisk fejl,' som nu er blevet rettet.

“Vi arbejder løbende på at sikre, at fejl ikke sker, og vi ser på den konkrete fejl med stor alvor. Det er naturligvis ikke tilfredsstillende for nogen parter, at fejlen er indtruffet, og vi skal naturligvis beklage de konsekvenser den måtte have for de berørte borgere,” lyder det fra KMD i en mail til Computerworld underskrevet af områdedirektør Henrik Ulsø.

Minister har tidligere kritiseret KMD

Troels Lund Poulsen har tidligere været ude med riven over for KMD.

For godt en måned siden kaldte han under et åbent samråd KMD’s fejl i forbindelse med udbetalingen af støtte til arbejdsløse for ‘på ingen måder acceptabelt.’

Det skete, efter det i maj kom frem, at KMD på blot 10 måneder har haft 172.117 fejl i udsendte breve eller udbetalinger i forbindelse med indførelse af det nye kontanthjælpsloft.

Det kan du læse mere om her: Minister: Omfattende KMD-fejl er "helt uacceptable, dybt utilfredsstillende og stærkt bekymrende".

Dengang meddelte ministeren, at han 'løbende' mødes med KMD's topchef, Eva Berneke, for at sikre, at selskabet holder fokus på at løse problemerne.

KMD’s nyudnævnte bestyrelsesformand, Jens Due Olsen, fortalte fornylig til Computerworld, at selskabet er meget fokuseret på at rette fejl og problemer og få bugt med de såkaldte 'møgsager.'

Det kan du læse mere om her: Ny formand for KMD afblæser alle salgsrygter: "Et muligt salg af KMD fylder ingenting for hverken mig eller selskabet - men det gør møgsagerne'

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S