Udbetalingssystem ramt af fejl hos KMD: 'Helt uacceptabelt,' mener minister

En fejl hos KMD har ført til, at 4.000 kontantshjælpsmodtagere har fået for meget udbetalt. Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) kalder det for "helt uacceptabelt, at der endnu engang er sket en fejl."

Artikel top billede

Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) er igen ude med riven mod KMD, efter en fejl i et it-system har gjort, at 4.000 kontanthjælpsmodtagere har fået udbetalt fuld boligstøtte, selv om de egentlig ikke har været berettiget til den fulde støtte.

“Jeg finder det helt uacceptabelt, at der endnu engang er sket en fejl, og det vil jeg gøre helt klart over for KL, Udbetaling Danmark og deres it-leverandør, KMD,” skriver ministeren i et brev til beskæftigelsesudvalget.

Du kan læse hele brevet her: Orientering om fejl i udbetaling af boligstøtte for oktober måned.

KMD: En teknisk fejl - er nu rettet
KMD bekræfter over for Computerworld, at der har været problemer med ‘kommunikationen mellem to af de systemer, der understøtter kontanthjælpsloftet.'

De har været ‘ramt af en teknisk fejl,' som nu er blevet rettet.

“Vi arbejder løbende på at sikre, at fejl ikke sker, og vi ser på den konkrete fejl med stor alvor. Det er naturligvis ikke tilfredsstillende for nogen parter, at fejlen er indtruffet, og vi skal naturligvis beklage de konsekvenser den måtte have for de berørte borgere,” lyder det fra KMD i en mail til Computerworld underskrevet af områdedirektør Henrik Ulsø.

Minister har tidligere kritiseret KMD

Troels Lund Poulsen har tidligere været ude med riven over for KMD.

For godt en måned siden kaldte han under et åbent samråd KMD’s fejl i forbindelse med udbetalingen af støtte til arbejdsløse for ‘på ingen måder acceptabelt.’

Det skete, efter det i maj kom frem, at KMD på blot 10 måneder har haft 172.117 fejl i udsendte breve eller udbetalinger i forbindelse med indførelse af det nye kontanthjælpsloft.

Det kan du læse mere om her: Minister: Omfattende KMD-fejl er "helt uacceptable, dybt utilfredsstillende og stærkt bekymrende".

Dengang meddelte ministeren, at han 'løbende' mødes med KMD's topchef, Eva Berneke, for at sikre, at selskabet holder fokus på at løse problemerne.

KMD’s nyudnævnte bestyrelsesformand, Jens Due Olsen, fortalte fornylig til Computerworld, at selskabet er meget fokuseret på at rette fejl og problemer og få bugt med de såkaldte 'møgsager.'

Det kan du læse mere om her: Ny formand for KMD afblæser alle salgsrygter: "Et muligt salg af KMD fylder ingenting for hverken mig eller selskabet - men det gør møgsagerne'

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job