Regeringen vil fremme deleøkonomi og stoppe skattesnyd: På vej med vigtige tiltag for Airbnb-brugere

Regeringen vil give et højere skattefradrag til dem, der blandt andet udlejer deres bolig i kortere perioder, eksempelvis via Airbnb.

Artikel top billede

Deleøkonomi er en god ting, mener regeringen, der vil fremme danskernes deling af blandt andet boliger. 

Derfor vil regeringen give et højere skattefradrag til dem, der blandt andet udlejer deres bolig i kortere perioder, eksempelvis fra tjenester som den populære Airbnb.

Det skriver Politiken.

Regeringen vil specifik hæve bundfradraget fra de nuværende 24.000 kroner til 36.000 kroner i indtægter på korttidsudlejning af helårsboliger eller sommerhuse.

Dette vil dog kun ske via tjenester, som automatisk indberetter til Skat. Dette skal ske for at stoppe snyd og sikre korrekt beskatning, og samtidig bliver det kun lovligt at udleje sin bolig i 90 dage om året eller kun 30, hvis det sker via en tjeneste, der ikke selv indberetter til Skat.

Omfavner deleøkonomien

Det specifikke forslag omkring udlejling af boligen er et af 22 forslag til at fremme deleøkonomien i Danmark, som regeringen vil fremlægge mandag.

Det nye udspil har et indbygget økonomisk incitament, der skal fremme brug af tjenester, som samarbejder med Skat. Det er blandt andet sket med Airbnb, som Skatteminister Karsten Lauritzen har været i direkte dialog med, og som udtrykker tilfredshed med udspillet, skriver Politiken.

“De foreslåede regler er moderne, klare og enkle for alle parter, og de vil være med til at sikre, at myndighederne modtager dette vigtige finansielle bidrag. Vi takker myndighederne for deres progressive tilgang til sagen; Vi ønsker et godt samarbejde med dem og vil også fremover være branchens førende virksomhed på dette område,” skriver Airbnb ifølge Politiken.

I Danmark har du også andre deletjenester, som ofte benyttes af danske brugere. Det gælder blandt andet GoMore, der både tilbyder samkørsel og egentlig udlejning af din bil til andre.

Læs også: Slagsmål på Københavns Rådhus om Airbnb: Nu har borgmester fået nok

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S