Symantec frygter russiske statshackere: Nægter at udlevere kildekode til gennemsyn

Russiske og kinesiske myndigheder kræver at få udleveret kildekode fra virksomheder, der sælger cybersikkerhed på deres markeder. Det nægter Symantec af frygt for, at statsstøttede hackere vil kompromittere virksomhedens produkter.

Artikel top billede

Symantec vil hellere miste det russiske marked end at aflevere sin kildekode til de russiske myndigheder.

Det slår sikkerhedsgigantens CEO, Greg Clark, fast i et nyt interview med Reuters.

Både Rusland og Kina kræver i stigende grad kildekode til gennemsyn som adgangsbillet til deres lukrative markeder, men i takt med truslen fra statsstøttede hackere stiger, vurderer Symantec, at risikoen simpelthen er for stor til, at det kan betale sig.

”Der er visse hemmeligheder, der er nødvendige at beskytte. Det er bedst, hvis de forbliver hemmelige,” siger Greg Clark.

Kold it-krig

Greg Clarks udmelding kommer samtidig med, at det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky er i store problemer på det amerikanske marked – netop fordi USA frygter, at russiske efterretningstjenester bruger Kasperskys software som trojansk hest til spionage-formål.

Det kan du læse mere om her: 
Kaspersky forbudt hos amerikanske myndigheder: Beordret til at slette softwaren senest om 90 dage

Offentlige myndigheder i USA er blevet forbudt at bruge Kaspersky-produkter, og i lyset af den sag giver det god mening for amerikanske Symantec at markere, at der er adgang forbudt for fremmede stater.

Specielt fordi Symantec ikke har overvældende mange kunder i Rusland.

”Vi er i en heldig position, hvor vi ikke har så meget forretning derovre. Så vi behøver ikke sige ja til noget som helst,” siger Greg Clark.

I sidste uge kom det frem, at Hewlett Packard Enterprise i årevis har ladet russiske myndigheder gennemgå kildekoden i et sikkerhedsprodukt, der blandt andet bruges til at beskytte Pentagons netværk.

Læs også: Danske it-virksomheder tvinges til at udlevere kildekode til Kina

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Statens IT

Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job