Symantec frygter russiske statshackere: Nægter at udlevere kildekode til gennemsyn

Russiske og kinesiske myndigheder kræver at få udleveret kildekode fra virksomheder, der sælger cybersikkerhed på deres markeder. Det nægter Symantec af frygt for, at statsstøttede hackere vil kompromittere virksomhedens produkter.

Artikel top billede

Symantec vil hellere miste det russiske marked end at aflevere sin kildekode til de russiske myndigheder.

Det slår sikkerhedsgigantens CEO, Greg Clark, fast i et nyt interview med Reuters.

Både Rusland og Kina kræver i stigende grad kildekode til gennemsyn som adgangsbillet til deres lukrative markeder, men i takt med truslen fra statsstøttede hackere stiger, vurderer Symantec, at risikoen simpelthen er for stor til, at det kan betale sig.

”Der er visse hemmeligheder, der er nødvendige at beskytte. Det er bedst, hvis de forbliver hemmelige,” siger Greg Clark.

Kold it-krig

Greg Clarks udmelding kommer samtidig med, at det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky er i store problemer på det amerikanske marked – netop fordi USA frygter, at russiske efterretningstjenester bruger Kasperskys software som trojansk hest til spionage-formål.

Det kan du læse mere om her: 
Kaspersky forbudt hos amerikanske myndigheder: Beordret til at slette softwaren senest om 90 dage

Offentlige myndigheder i USA er blevet forbudt at bruge Kaspersky-produkter, og i lyset af den sag giver det god mening for amerikanske Symantec at markere, at der er adgang forbudt for fremmede stater.

Specielt fordi Symantec ikke har overvældende mange kunder i Rusland.

”Vi er i en heldig position, hvor vi ikke har så meget forretning derovre. Så vi behøver ikke sige ja til noget som helst,” siger Greg Clark.

I sidste uge kom det frem, at Hewlett Packard Enterprise i årevis har ladet russiske myndigheder gennemgå kildekoden i et sikkerhedsprodukt, der blandt andet bruges til at beskytte Pentagons netværk.

Læs også: Danske it-virksomheder tvinges til at udlevere kildekode til Kina

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS