Kaspersky forbudt hos amerikanske myndigheder: Beordret til at slette softwaren senest om 90 dage

USA har på grund af spionage-mistanke forbudt offentlige myndigheder at bruge skkerhedsprodukter fra Kaspersky Lab. Al Kaspersky-software skal udfases senest om tre måneder.

Artikel top billede

Amerikanske myndigheder må ikke længere bruge sikkerhedsprodukter fra Kaspersky, og al eksisterende software skal fjernes i løbet af 90 dage.

Sådan lyder ordren fra det amerikanske Department of Homeland Security, ministeriet for indenrigssikkerhed, der har forbudt Kaspersky i det offentlige USA.

”Ministeriet er bekymret over forbindelsen mellem Kaspersky-ansatte og det russiske efterretningsvæsen, der under russisk lov kan kræve, at Kaspersky samarbejder og opfange kommunikation på russiske netværk" 

"Risikoen for at den russiske regering enten selvstændigt eller i samarbejde med Kaspersky bruger Kaspersky-produkter til at kompromittere føderal information er et direkte spørgsmål om USA's nationale sikkerhed,” skriver ministeriet i en pressemeddelelse.

It-sikkerhed bliver til storpolitik

Kaspersky-forbuddet kommer ikke ud af det blå, og tilbage i juni måned blev det russiske sikkerhedsfirma fjernet fra listen over forhåndsgodkendte leverandører til amerikanske myndigheder – også på grund af frygt for, at virksomheden er i lommen på Putin-regeringen.

Det kan du læse mere om her: Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Dengang kaldte Kasperskys danske chef, Leif Jensen, den amerikanske mistanke for ”udokumenterede og falske beskyldninger med en politisk agenda”, og han var ikke nervøs for, at de danske myndigheder ville følge trop.

Center for Cybersikkerhed ser da heller ingen problemer ved Kaspersky Lab, der blandt andet samarbejder med det danske politi.

Sagen er dog pt ikke helt så relevant for det offentlige Danmark.

Som det fremgår af denne indkøbsaftale, er danske statslige myndigheder nemlig forpligtede til at købe produkter fra Symantec eller BitDefender.

I USA har Department of Homeland Security givet Kaspersky mulighed for at komme med indsigelser, hvilket virksomheden har tænkt sig at gøre.

"Kaspersky Lab har aldrig – og vil aldrig – hjulpet noget land med spionage eller offensive cyber-egenskaber, og det er bekymrende, at en privat virksomhed kan betragtes som skyldig, indtil det modsatte er bevist, på grund af geopolitiske spændinger,” skriver Kaspersky i en pressemeddelelse.

Læs også: Kaspersky efter spionage-mistanke: ”Danske myndigheder kan godt adskille politik og teknologi”

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S