Kaspersky forbudt hos amerikanske myndigheder: Beordret til at slette softwaren senest om 90 dage

USA har på grund af spionage-mistanke forbudt offentlige myndigheder at bruge skkerhedsprodukter fra Kaspersky Lab. Al Kaspersky-software skal udfases senest om tre måneder.

Artikel top billede

Amerikanske myndigheder må ikke længere bruge sikkerhedsprodukter fra Kaspersky, og al eksisterende software skal fjernes i løbet af 90 dage.

Sådan lyder ordren fra det amerikanske Department of Homeland Security, ministeriet for indenrigssikkerhed, der har forbudt Kaspersky i det offentlige USA.

”Ministeriet er bekymret over forbindelsen mellem Kaspersky-ansatte og det russiske efterretningsvæsen, der under russisk lov kan kræve, at Kaspersky samarbejder og opfange kommunikation på russiske netværk" 

"Risikoen for at den russiske regering enten selvstændigt eller i samarbejde med Kaspersky bruger Kaspersky-produkter til at kompromittere føderal information er et direkte spørgsmål om USA's nationale sikkerhed,” skriver ministeriet i en pressemeddelelse.

It-sikkerhed bliver til storpolitik

Kaspersky-forbuddet kommer ikke ud af det blå, og tilbage i juni måned blev det russiske sikkerhedsfirma fjernet fra listen over forhåndsgodkendte leverandører til amerikanske myndigheder – også på grund af frygt for, at virksomheden er i lommen på Putin-regeringen.

Det kan du læse mere om her: Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Dengang kaldte Kasperskys danske chef, Leif Jensen, den amerikanske mistanke for ”udokumenterede og falske beskyldninger med en politisk agenda”, og han var ikke nervøs for, at de danske myndigheder ville følge trop.

Center for Cybersikkerhed ser da heller ingen problemer ved Kaspersky Lab, der blandt andet samarbejder med det danske politi.

Sagen er dog pt ikke helt så relevant for det offentlige Danmark.

Som det fremgår af denne indkøbsaftale, er danske statslige myndigheder nemlig forpligtede til at købe produkter fra Symantec eller BitDefender.

I USA har Department of Homeland Security givet Kaspersky mulighed for at komme med indsigelser, hvilket virksomheden har tænkt sig at gøre.

"Kaspersky Lab har aldrig – og vil aldrig – hjulpet noget land med spionage eller offensive cyber-egenskaber, og det er bekymrende, at en privat virksomhed kan betragtes som skyldig, indtil det modsatte er bevist, på grund af geopolitiske spændinger,” skriver Kaspersky i en pressemeddelelse.

Læs også: Kaspersky efter spionage-mistanke: ”Danske myndigheder kan godt adskille politik og teknologi”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse