Kaspersky forbudt hos amerikanske myndigheder: Beordret til at slette softwaren senest om 90 dage

USA har på grund af spionage-mistanke forbudt offentlige myndigheder at bruge skkerhedsprodukter fra Kaspersky Lab. Al Kaspersky-software skal udfases senest om tre måneder.

Artikel top billede

Amerikanske myndigheder må ikke længere bruge sikkerhedsprodukter fra Kaspersky, og al eksisterende software skal fjernes i løbet af 90 dage.

Sådan lyder ordren fra det amerikanske Department of Homeland Security, ministeriet for indenrigssikkerhed, der har forbudt Kaspersky i det offentlige USA.

”Ministeriet er bekymret over forbindelsen mellem Kaspersky-ansatte og det russiske efterretningsvæsen, der under russisk lov kan kræve, at Kaspersky samarbejder og opfange kommunikation på russiske netværk" 

"Risikoen for at den russiske regering enten selvstændigt eller i samarbejde med Kaspersky bruger Kaspersky-produkter til at kompromittere føderal information er et direkte spørgsmål om USA's nationale sikkerhed,” skriver ministeriet i en pressemeddelelse.

It-sikkerhed bliver til storpolitik

Kaspersky-forbuddet kommer ikke ud af det blå, og tilbage i juni måned blev det russiske sikkerhedsfirma fjernet fra listen over forhåndsgodkendte leverandører til amerikanske myndigheder – også på grund af frygt for, at virksomheden er i lommen på Putin-regeringen.

Det kan du læse mere om her: Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Dengang kaldte Kasperskys danske chef, Leif Jensen, den amerikanske mistanke for ”udokumenterede og falske beskyldninger med en politisk agenda”, og han var ikke nervøs for, at de danske myndigheder ville følge trop.

Center for Cybersikkerhed ser da heller ingen problemer ved Kaspersky Lab, der blandt andet samarbejder med det danske politi.

Sagen er dog pt ikke helt så relevant for det offentlige Danmark.

Som det fremgår af denne indkøbsaftale, er danske statslige myndigheder nemlig forpligtede til at købe produkter fra Symantec eller BitDefender.

I USA har Department of Homeland Security givet Kaspersky mulighed for at komme med indsigelser, hvilket virksomheden har tænkt sig at gøre.

"Kaspersky Lab har aldrig – og vil aldrig – hjulpet noget land med spionage eller offensive cyber-egenskaber, og det er bekymrende, at en privat virksomhed kan betragtes som skyldig, indtil det modsatte er bevist, på grund af geopolitiske spændinger,” skriver Kaspersky i en pressemeddelelse.

Læs også: Kaspersky efter spionage-mistanke: ”Danske myndigheder kan godt adskille politik og teknologi”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job