Teleselskaberne taber kampen om de it-professionelles gunst: Skøjter ned af listen over attraktive arbejdspladser

Som det sidste teleselskab har TDC sagt farvel til Top 100 over de mest attaktive arbejdspladser. Nu kigger it-folket også andre veje, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

TDC kæmper sammen med Telia for at holde fast i at være attraktive arbejdspladser. TDC siger som det sidste teleselskab sagt farvel til Top 100 i ny undersøgelse.

Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Danske medarbejdere har ikke længere landets teleselskaber på toppen af ønskelisten, når det kommer til, hvor det er mest attraktivt at arbejde. 

Store selskaber som TDC og Telia bliver ikke betragtet som stedet, hvor sandsynligheden er størst for at lande drømmejobbet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Universum. 

Undersøgelsen har kortlægger, hvor attraktive landets store virksomheder er at arbejde for, og her konkluderes det altså, at det ikke længere er ligeså attraktivt at arbejde for de danske teleselskaber som det har været tidligere.

Læs mere om undersøgelsen: Disse virksomheder vil danske it-folk helst arbejde for: Se de mest attraktive arbejdspladser

Farvel til top 100

På listen over, hvor danskere, der er uddannet inden for økonomi og såkaldt business, helst vil arbejde, finder man således ikke et eneste teleselskab blandt de 100 mest attraktive virksomheder.

Læs mere her: Vil du arbejde for Arla, Zendesk eller Skat? Se 11 spændende, ledige it-job her

Man kan således hverken finde TDC eller Telia på listens Top 100, og bevægelsen ned af listen cementeres af, at TDC som det sidste af de store teleselskaber i år har måtte sige farvel til en placering på listens Top 100.

Danskerne mener, at virksomheder som Lego, Novo Nordisk og Carlsberg er de mest attraktive at arbejde for.

Vender ryggen til

Det er ikke kun folk med forretningsnæse, der vender teleselskaberne ryggen. 

Kigger man på, hvordan de danske it-professionelle stiller sig i forhold til teleselskaberne, så finder denne gruppe heller ikke teleselskaberne ligeså garante for drømmejobbet som tidligere. 

Læs mere om, hvor danske it-folk gerne vil arbejde her: Disse it-virksomheder vil nyuddannede danske it-folk helst arbejde for

Således kan man se, at både Telia og TDC indtager pladser langt nede af listen over de mest attraktive virksomheder for it-folk, der iøvrigt toppes af amerikanske giganter som Google, Apple og Microsoft og danske Lego.

Længere nede på listen finder man TDC, der rasler syv pladser tilbage til en position som nummer 41 og Telia der fast i en placering som nummer 47. 

Det skyldes dog ikke, at de amerikanske virksomheder buldrer frem og indtager hele toppen.

Samme indeks viser nemlig, at amerikanske virksomheder som Oracle og Dell også taber terræn, mens danske spillere som SimCorp brager fremad.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S