Teleselskaberne taber kampen om de it-professionelles gunst: Skøjter ned af listen over attraktive arbejdspladser

Som det sidste teleselskab har TDC sagt farvel til Top 100 over de mest attaktive arbejdspladser. Nu kigger it-folket også andre veje, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

TDC kæmper sammen med Telia for at holde fast i at være attraktive arbejdspladser. TDC siger som det sidste teleselskab sagt farvel til Top 100 i ny undersøgelse.

Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Danske medarbejdere har ikke længere landets teleselskaber på toppen af ønskelisten, når det kommer til, hvor det er mest attraktivt at arbejde. 

Store selskaber som TDC og Telia bliver ikke betragtet som stedet, hvor sandsynligheden er størst for at lande drømmejobbet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Universum. 

Undersøgelsen har kortlægger, hvor attraktive landets store virksomheder er at arbejde for, og her konkluderes det altså, at det ikke længere er ligeså attraktivt at arbejde for de danske teleselskaber som det har været tidligere.

Læs mere om undersøgelsen: Disse virksomheder vil danske it-folk helst arbejde for: Se de mest attraktive arbejdspladser

Farvel til top 100

På listen over, hvor danskere, der er uddannet inden for økonomi og såkaldt business, helst vil arbejde, finder man således ikke et eneste teleselskab blandt de 100 mest attraktive virksomheder.

Læs mere her: Vil du arbejde for Arla, Zendesk eller Skat? Se 11 spændende, ledige it-job her

Man kan således hverken finde TDC eller Telia på listens Top 100, og bevægelsen ned af listen cementeres af, at TDC som det sidste af de store teleselskaber i år har måtte sige farvel til en placering på listens Top 100.

Danskerne mener, at virksomheder som Lego, Novo Nordisk og Carlsberg er de mest attraktive at arbejde for.

Vender ryggen til

Det er ikke kun folk med forretningsnæse, der vender teleselskaberne ryggen. 

Kigger man på, hvordan de danske it-professionelle stiller sig i forhold til teleselskaberne, så finder denne gruppe heller ikke teleselskaberne ligeså garante for drømmejobbet som tidligere. 

Læs mere om, hvor danske it-folk gerne vil arbejde her: Disse it-virksomheder vil nyuddannede danske it-folk helst arbejde for

Således kan man se, at både Telia og TDC indtager pladser langt nede af listen over de mest attraktive virksomheder for it-folk, der iøvrigt toppes af amerikanske giganter som Google, Apple og Microsoft og danske Lego.

Længere nede på listen finder man TDC, der rasler syv pladser tilbage til en position som nummer 41 og Telia der fast i en placering som nummer 47. 

Det skyldes dog ikke, at de amerikanske virksomheder buldrer frem og indtager hele toppen.

Samme indeks viser nemlig, at amerikanske virksomheder som Oracle og Dell også taber terræn, mens danske spillere som SimCorp brager fremad.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S