IBM’s Watson har gennemlæst 600 jobopslag, og snart kan der blive vendt op og ned på vores jobsøgning

Kunstig intelligens kan forandre den måde virksomheder rekrutterer på. Derfor har IBM netop gennemført et stort forsøg med Danmarks største erhvervsskole.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

IBM’s kunstige intelligens-løsning Watson har gennemlæst lige knap 600 jobopslag i et nyt eksperiment, der skal skabe indsigt i hvilke kompetencer, som i øjeblikket efterspørges blandt danske arbejdsgivere.

Det sker i et samarbejde mellem Danmarks største erhvervsakademi Cphbusiness og it-giganten IBM.

Henrik Toft, der er informationsarkitekt hos IBM Software i Danmark, forklarer til Computerworld, at forsøget skal være med til at sikre, at Cphbusiness får øget viden om de seneste trends på det danske jobmarked.

“Skolerne har naturligvis en interesse i at matche de behov, der er på arbejdsmarkedet. Men som skole kan det være svært at have fingeren på pulsen i forhold til de nyeste trends på jobmarkedet,” siger han.

Henrik Toft forklarer, at forsøget startede, fordi IBM havde en tese om, at det ville være muligt at hjælpe skoler som Cphbusiness ved at få Watson til at høste oplysinger fra danske jobannoncer.

I det konkrete tilfælde blev der kun høstet annoncer, der vedrører salg og marketing.

Læs også: Sådan undgår du at miste dit job til et it-system eller en robot

Kan revolutionere rekrutteringen

Det er Henrik Tofts vurdering, at den eksplosive udvikling inden for kunstig intelligens kan forandre den måde, som rekruttering fungerer på i dag.

Som eksempel nævner han, at mange virksomheder i dag håndterer rekrutteringen manuelt.

Typisk sidder virksomhedernes rekrutteringsansvarlige med en liste med krav til den kommende medarbejder i den ene hånd, og ved den anden hånd har de en bunke med cv’ere, der indeholder et væld af forskellige kompetencer.

“I fremtiden vil det via automatiseringer blive muligt at matche ledige job og folk med det rette cv, og det er noget, som helt klart vil have gavnlig samfundsmæssig effekt,” vurderer han.

Læs også: Kunstig intelligens vil masseudslette millioner af jobs - men samtidig vil endnu flere nye jobs blive skabt

Kan forstå dansk grammatik

I dag findes Watson i knap 70 forskellige varianter, og den variant der er blevet brugt i dette konkrete tilfælde hedder Watson Explore.

Ifølge Henrik Toft udmærker den sig ved, at den har lært at forstå dansk grammatik.

“Watson har fået en grammatisk indsigt i tekster, der gør løsningen i stand til at identificere specifikke navneord, egennavne eller tillægsord, som har en stigende eller faldende tendens."  

“Men det er også muligt at foretage mere avancerede analyser. Mit bedste eksempel er, at hvis vi har en bisætning, hvor der står han eller hun, og vi i hovedsætningen har to egennavne, så kan Watson med rimelig stor sandsynlighed sige, at de to egenavne er navnet på en person,” fortæller han.

Stor efterspørgsel efter projektledere

IBM betegner samarbejdet med Cphbusiness som et forsøgsprojekt med en begrænset mængde data, hvilket sætter en naturlig grænse for, hvilke konklusioner, der kan drages.

Men ikke desto mindre viser forsøget, at projektledelse optræder med stigende hyppighed i jobannoncer i dag.

Samtidig er det også muligt at konkludere, at der ikke længere efterspørges kandidater, der har et såkaldt pc-kørekort. Noget der ellers forekom hyppigt for få årtier siden.

Til gengæld efterspørges kompetencer indenfor social media i dag i knap 30 procent af alle annoncerne.

Læs også: 
Danske iværksættere afslører: Disse spørgsmål stiller vi, når du kommer til jobsamtale

Du bliver testet til jobsamtalen: Få det bedste resultat og scor jobbet 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job