Dansk Erhverv jubler over millionbøder til det offentlige: Endelig kan myndighederne straffes for at sjuske med borgernes persondata

Justitsministeriet har vendt rundt på en tallerken og er nu klar med store bøder til offentlige myndigheder, der bryder persondataloven. Det glæder Dansk Erhverv.

Artikel top billede

”Det vigtigste, der er sket for databeskyttelse i den offentlige sektor i årevis.”

Sådan beskriver Dansk Erhverv regeringens beslutning om at indføre store bøder til offentlige myndigheder, der ikke passer ordentligt på borgernes persondata.

Dårlig datasikkerhed i det offentlige er et udbredt problem i hele Danmark, og blandt andet kunne Computerworld for nylig fortælle, at Rigspolitiet ikke undersøger sikkerheden hos de virksomheder, der behandler politiets oplysninger om borgere.

Dermed bryder Rigspolitiet – ligesom en lang række kommuner, regioner, ministerier og styrelser – persondataloven.

Det kan du læse mere om her: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det"

I dag har det ingen konsekvenser for offentlige myndigheder at sjuske med borgernes data, men efter pres fra både eksperter og organisationer, er regeringen nu klar til at give myndigheder bøder på op til 16 millioner kroner.

"Vi glæder os over, at regeringen har lyttet til os. Vi har flere gange påpeget det uansvarlige i at sende det offentlige i digitalt helle. Vi skal have tillid til at vores data behandles ordentligt. Derfor er det eneste fornuftige og rimelige, at også den offentlige sektor mærker klare konsekvenser ved skødesløs behandling af persondata," siger Janus Sandsgaard, der er fagchef for digitalisering hos Dansk Ervherv, i en pressemeddelelse.

Læs også: Regeringen klar til at skride ind over for offentligt data-sjusk: Vil straffe myndighederne med bøder for brud på loven

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S