Dansk Erhverv jubler over millionbøder til det offentlige: Endelig kan myndighederne straffes for at sjuske med borgernes persondata

Justitsministeriet har vendt rundt på en tallerken og er nu klar med store bøder til offentlige myndigheder, der bryder persondataloven. Det glæder Dansk Erhverv.

Artikel top billede

”Det vigtigste, der er sket for databeskyttelse i den offentlige sektor i årevis.”

Sådan beskriver Dansk Erhverv regeringens beslutning om at indføre store bøder til offentlige myndigheder, der ikke passer ordentligt på borgernes persondata.

Dårlig datasikkerhed i det offentlige er et udbredt problem i hele Danmark, og blandt andet kunne Computerworld for nylig fortælle, at Rigspolitiet ikke undersøger sikkerheden hos de virksomheder, der behandler politiets oplysninger om borgere.

Dermed bryder Rigspolitiet – ligesom en lang række kommuner, regioner, ministerier og styrelser – persondataloven.

Det kan du læse mere om her: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det"

I dag har det ingen konsekvenser for offentlige myndigheder at sjuske med borgernes data, men efter pres fra både eksperter og organisationer, er regeringen nu klar til at give myndigheder bøder på op til 16 millioner kroner.

"Vi glæder os over, at regeringen har lyttet til os. Vi har flere gange påpeget det uansvarlige i at sende det offentlige i digitalt helle. Vi skal have tillid til at vores data behandles ordentligt. Derfor er det eneste fornuftige og rimelige, at også den offentlige sektor mærker klare konsekvenser ved skødesløs behandling af persondata," siger Janus Sandsgaard, der er fagchef for digitalisering hos Dansk Ervherv, i en pressemeddelelse.

Læs også: Regeringen klar til at skride ind over for offentligt data-sjusk: Vil straffe myndighederne med bøder for brud på loven

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job