Dansk Erhverv jubler over millionbøder til det offentlige: Endelig kan myndighederne straffes for at sjuske med borgernes persondata

Justitsministeriet har vendt rundt på en tallerken og er nu klar med store bøder til offentlige myndigheder, der bryder persondataloven. Det glæder Dansk Erhverv.

Artikel top billede

”Det vigtigste, der er sket for databeskyttelse i den offentlige sektor i årevis.”

Sådan beskriver Dansk Erhverv regeringens beslutning om at indføre store bøder til offentlige myndigheder, der ikke passer ordentligt på borgernes persondata.

Dårlig datasikkerhed i det offentlige er et udbredt problem i hele Danmark, og blandt andet kunne Computerworld for nylig fortælle, at Rigspolitiet ikke undersøger sikkerheden hos de virksomheder, der behandler politiets oplysninger om borgere.

Dermed bryder Rigspolitiet – ligesom en lang række kommuner, regioner, ministerier og styrelser – persondataloven.

Det kan du læse mere om her: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det"

I dag har det ingen konsekvenser for offentlige myndigheder at sjuske med borgernes data, men efter pres fra både eksperter og organisationer, er regeringen nu klar til at give myndigheder bøder på op til 16 millioner kroner.

"Vi glæder os over, at regeringen har lyttet til os. Vi har flere gange påpeget det uansvarlige i at sende det offentlige i digitalt helle. Vi skal have tillid til at vores data behandles ordentligt. Derfor er det eneste fornuftige og rimelige, at også den offentlige sektor mærker klare konsekvenser ved skødesløs behandling af persondata," siger Janus Sandsgaard, der er fagchef for digitalisering hos Dansk Ervherv, i en pressemeddelelse.

Læs også: Regeringen klar til at skride ind over for offentligt data-sjusk: Vil straffe myndighederne med bøder for brud på loven

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S