Dansk Erhverv jubler over millionbøder til det offentlige: Endelig kan myndighederne straffes for at sjuske med borgernes persondata

Justitsministeriet har vendt rundt på en tallerken og er nu klar med store bøder til offentlige myndigheder, der bryder persondataloven. Det glæder Dansk Erhverv.

Artikel top billede

”Det vigtigste, der er sket for databeskyttelse i den offentlige sektor i årevis.”

Sådan beskriver Dansk Erhverv regeringens beslutning om at indføre store bøder til offentlige myndigheder, der ikke passer ordentligt på borgernes persondata.

Dårlig datasikkerhed i det offentlige er et udbredt problem i hele Danmark, og blandt andet kunne Computerworld for nylig fortælle, at Rigspolitiet ikke undersøger sikkerheden hos de virksomheder, der behandler politiets oplysninger om borgere.

Dermed bryder Rigspolitiet – ligesom en lang række kommuner, regioner, ministerier og styrelser – persondataloven.

Det kan du læse mere om her: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det"

I dag har det ingen konsekvenser for offentlige myndigheder at sjuske med borgernes data, men efter pres fra både eksperter og organisationer, er regeringen nu klar til at give myndigheder bøder på op til 16 millioner kroner.

"Vi glæder os over, at regeringen har lyttet til os. Vi har flere gange påpeget det uansvarlige i at sende det offentlige i digitalt helle. Vi skal have tillid til at vores data behandles ordentligt. Derfor er det eneste fornuftige og rimelige, at også den offentlige sektor mærker klare konsekvenser ved skødesløs behandling af persondata," siger Janus Sandsgaard, der er fagchef for digitalisering hos Dansk Ervherv, i en pressemeddelelse.

Læs også: Regeringen klar til at skride ind over for offentligt data-sjusk: Vil straffe myndighederne med bøder for brud på loven

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job