Regeringen klar til at skride ind over for offentligt data-sjusk: Vil straffe myndighederne med bøder for brud på loven

Det har hidtil ikke været muligt at straffe offentlige myndigheder med bøder, hvis de bryder persondataloven. Det vil regeringen nu lave om på.

Artikel top billede

Så sent som for få dage siden kunne Computerworld berette, at der er omfattende eller meget omfattende mangler i forhold til persondataloven hos syv af otte statslige myndigheder, som netop er blevet undersøgt af Datatilsynet.

Indtil nu har det dog været uden økonomiske konsekvenser for de offentlige myndigheder at overtræde loven.

De kan nemlig ikke få bøder for det, selvom private virksomheder med den nye EU-persondataforordning i dén grad stilles i udsigt, at det er kontant afregning ved kasse 1, hvis man sjusker med data og bryder loven.

Læs også: Otte danske myndigheder undersøgt af Datatilsynet - de syv bryder persondataloven

Nu tyder meget dog på, at regeringen vil ændre dette misforhold, så også offentlige myndigheder kan straffes med bøder. Det skriver Politiken.

Mediet fortæller, at der vil være et loft på bøderne på 16 millioner kroner for brud på datalovgivningen, men der er uanset hvad tale om helt nye toner fra regeringen i dette vigtige spørgsmål.

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) vil ifølge Politiken den 25. oktober fremlægge et forslag til en ny lov, der skal gøre det muligt at straffe offentlige myndigheder med bøder, hvis de ikke lever op til persondataloven.

“Overholder man ikke reglerne om databeskyttelse, er det en alvorlig sag, som skal have mærkbare konsekvenser. Derfor har regeringen besluttet, at også offentlige myndigheder skal kunne få bøder, hvis de overtræder reglerne,” udtaler Søren Pape Poulsen i en skriftlig kommentar til Politiken.

Der er dog allerede nu også dem, der advarer om dette tiltag. For pengene til at betale bøderne skal som bekendt komme et sted fra.

“Det vil jo få den konsekvens, at der så skal findes 16 millioner kroner i en kommunes budget, og det kan gå ud over servicen på skoler eller i ældreplejen,” udtaler Pia Færch, kontorchef for digitalisering i KL, til Politiken.

Læs også:

Lad hammeren falde over alle offentlige myndigheder, der sjusker med vores persondata: Giv dem kæmpebøder

Strid om den nye persondatalov: ”Bøder til det offentlige giver ingen mening”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S