Googles brugervenlige og "kloge" WiFi-routere kommer til Danmark

Kodegiganten Google sætter nu sit brugervenlige Google WiFi-system til salg i Danmark, der gør det let at få bedre netværk i huset, men til en høj pris

Artikel top billede

Sidste år ved denne tid annoncerede Google sin WiFi-løsning, Google WiFi, men glemte i forbifarten Danmark (som Google plejer at gøre ved hardware-lanceringer).

Nu et år senere sætter Google sin interessante WiFi-løsning til salg i Danmark.

Google WiFi er en lille WiFi-router, der bygger på enkelthed og brugervenlighed.

I princippet kan du købe kun én Google WiFi-router, men meningen er, at du skal købe flere, som forbindes til hinanden i et mesh-netværk.

Du placerer to-tre Google WiFi-routere forskellige steder i din bolig og sammen skaber de et mesh-netværk, som sikrer en bedre dækning i hele hjemmet. Går du fra stuen med forbindelse til router 1, skifter den automatisk til router 2, når du går ud i køkkenet, men uden at du hopper af netværket. 

Også Netgear har en mesh-router i sin Orbi-løsning.

Bedre forbindelse

Google WiFi sørger også automatisk løbende at skifte den kanal, WiFi-signalet skal udsendes fra.

Det betyder, at du i teorien vil opleve mere stabilt og hurtigere internet, uden at du behøver genstarte routeren fra tid til anden.

Desuden slår Google sig på, at Google WiFi er utrolig let at sætte op.

Det har flere medier rost systemet for, da det udkom sidste år. 

Det sker via en app - hvor du logger ind på en Google-konto - og hvor du efterfølgende kan styre hele dit netværk fra, heriblandt adgangskode og tilsluttede enheder.

Du kan eksempel let se, hvilke enheder der suger hele nettet, eller du kan oprette “familie”-tidspunkter og slukke for nettet på bestemte tidspunkter, så knægten kommer ind til aftensmaden til tiden.

Google WiFi er dog ikke billig. En enkelt enhed koster 1.090 kroner og en samlet pakke til hele huset eller lejligheden koster 2.890 kroner. 

For nylig lancerede Google en række nye hardware-produkter heriblandt to nye smartphones, Pixel 2 og Pixel 2XL. Disse kommer dog ikke til salg i Danmark. 

Læs også: Dårlig WiFi i hjemmet? Her er otte enkle råd til at sikre bedre Wi-Fi-dækning derhjemme

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S