Kæmpe udbud igang: Afløseren til NemID koster 900 millioner kroner

Spillet om knap en milliard kroner i gang. En række virksomheder skal nu slås om, hvem der skal vinde ordren og dermed levere arvtageren fra NemID til en værdi af 900 millioner kroner.

Artikel top billede

Virksomheder med appetit på en ordentlig mundfuld kan godt begynde at slikke sig om munden. 

Det er nemlig nu offentliggjort, hvor mange penge der er at hente for leverandøren af afløseren for det omdiskuterede "NemID".

Afløseren "MitID" er nemlig på trapperne og udbudsdetaljerne er nu tilgængelige i EU's database over udbud. 

Den samlede pris for det nye system er sat til 900 millioner kroner, men for det kræves der også en "for samfundet ny kritisk national identitets- og autentifikationsløsning betegnet MitID."

Løsningen er anset som afløseren for NemID, og skal blandt andet indeholde en del af de funktioner, som i dag er dækket af netop NemID-løsningen, der dagligt tvinger danskerne til at bære rundt på et foldet og lamineret papkort med nøglekoder. 

Læs mere om det her: Derfor skifter NemID navn til MitID: Lægger op til stort opgør med Nets og papkortet

Da systemet anses for at være kritisk for det danske samfund, forventes det også, at systemet bare kører. Og et system af den her type skal kunne holde til en del. 

Systemet skal kunne håndtere mellem seks og ni millioner brugere, og der skal udstedes omkring en milliard anmodninger og autentifikationer årligt. 

Læs mere om MitID her: NemID får nyt navn: Nu skal løsningen hedde 'MitID'

Udbuddet af løsnignen MitID er ikke den eneste store udskrivning det offentlige er ved at lave. På nationalt plan er MitID en del af flere store udbud, der blandt andet omfatter et nyt valgsystem og et nyt system til håndtering af digital post til borgerne fra det offentlige.

Læs det tilgængelige materiale HER

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,