NemID får nyt navn: Nu skal løsningen hedde 'MitID'

Login-løsningen til banker og offentlige hjemmesider NemID skifter navn. Navneskiftet kommer samtidig med, at Digitaliseringsstyrelsen snart åbner for, at andre it-selskaber end den nuværende NemID-leverandør Nets kan bygge fremtidens NemID-løsning.

Artikel top billede

Danskernes tvungne login til offentlige og bankløsninger, NemID, skifter navn.

Det nye navn for danskernes digitale nøgle bliver MitID, forklarer Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside.

"Navnet MitID er ikke bare et nyt navn, men varsler en klar forbedring af det nuværende NemID. De 4,7 millioner brugere er faktisk meget tilfredse. Alligevel kræver den teknologiske udvikling, at vi sætter os nye mål," forklarer styrelsens direktør Lars Frelle-Petersen på hjemmesiden.

"Vi skal sikre brugerne en mere brugervenlig og mobil løsning og en løsning, som er mere fleksibel end i dag. Det arbejde er godt i gang og har nu også fået et navn," fortsætter Lars Frelle-Petersen.

Du kan se en informationsvideo om MitID på styrelsens hjemmeside her. 

Læs også: Staten klipper den sidste navlestreng til Java-applet i NemID-løsningen

Ny løsning på vej

Det nye navn for NemID, MitID, kommer samtidigt med, at Digitaliseringsstyrelsen oplyser om, at den nuværende kontrakt med leverandøren Nets synger på sidste vers.

Nets har dog mulighed for en kontraktforlængelse på et år fra slutningen af 2017, hvorefter det vil være åbent spil om, hvem der fremover skal levere login-løsningen til 4,7 millioner danskere og hundredtusindvis af virksomheder.

"Det er en naturlig anledning til at overveje, hvordan den næste generation af NemID, MitID, skal se ud," forklarer Digitaliseringsstyrelsen på sit site, hvor rammerne for den næste generation af MitID bliver præsenteret.

Mens sikkerhed og brugervenlighed skal gå hånd i hånd fremover, sigter Digitaliseringsstyrelsen også på, at teknologiske landevindinger fremover skal benyttes for at gøre login-løsningen så smart som mulig til både offentlige og private tjenester.

"Der gennemføres derfor en række analyser, vurderinger og prioriteringer som led i forberedelsen af udbuddet af næste generation NemID," lyder det fra Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside.

Læs også: 
Belastede servere sender NemLog-in til tælling: Store login-problemer på offentlige sider

Nets bløder en halv milliard i nyt regnskab - her er forklaringen

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S