Morgen-briefing: Den et år gamle iPhone 7 sælger bedre end den spritnye iPhone 8 / Trifork satser stort på danskudviklet app til test af sædkvalitet / Google når nye rekorder med kunstig intelligens

Morgen-briefing: Den et år gamle iPhone 7 sælger bedre end den spritnye iPhone 8 / Trifork satser stort på danskudviklet app til test af sædkvalitet / Google når nye rekorder med kunstig intelligens

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her er torsdagens hurtige overblik over de vigtigste it-nyheder.

Den et år gamle iPhone 7 sælger bedre end den spritnye iPhone 8

Tal fra amerikanske teleselskaber bekræfter nu det, mange har forudset: De nye iPhones mangler afgørende forbedringer i forhold til forgængerne, så de et år gamle iPhones sælger bedre, end de helt nye modeller.

Det skriver Finans med Reuters som kilde.

Tallene er indsamlet af KeyBanc Capital Markets en måneds tid efter, de nye iPhone 8-modeller kom i handlen 22. september.

“Mange af dem, der har svaret, antyder, at en betydende del af kunderne køber iPhone 7 i stedet for den nye iPhone 8, fordi der mangler betydende forbedringer i den nye telefon,” sigerr KeyBanc-analytiker John Vinh.

Muligvis betyder det også noget, at iPhone 7-modellerne er blevet sat ned i pris i forbindelse med lanceringen af de nye modeller.

Trifork satser stort på danskudviklet app til test af sædkvalitet - Amazon spøger i kulissen

Selskabet bag Mobilepay-appen Trifork satser kraftigt på, at en ny, danskudviklet app til test af mænds sædkvalitet bliver en succes, skriver Børsen.

Appen og det tilhørende testsæt koster under 1.000 kroner og kan teste sædkvaliteten med stor nøjagtighed. Selskabet bag hedder Exseed Health, og Trifork ejer 49 procent af det.

Selskabet satser globalt, men i første omgang fokuserer Exseed Health på Europa og Nordamerika, hvor der ifølge lederen af selskabet Morten Ulsted er omkring 8,5 millioner infertile mænd.

Salget skal ske via firmaets eget site. Desuden skal en crowdfundingkampagne sætte gang i det internationale salg. Exseed Health forhandler ifølge Børsen også med Amazon om at blive en del af det såkaldte Launchpad-program, som kan give salget et boost.

Google når nye rekorder med kunstig intelligens

Google har skruet en computer sammen, som ved hjælp af kunstig intelligens og på egen hånd blev verdens bedste Go-spiller på bare tre dage, skriver Finans med The Guardian som kilde.

Go-spillet er betydeligt mere komplekst end skak, og indtil for få år siden kunne computere kun nå samme nieveau som Go-amatører.

Maskinen og teknologien handler først og fremmest om at udvikle kunstig intelligens, som selv kan finde løsninger på mere løst formulerede opgaver uden at være tynget af menneskelige begrænsninger og tidligere erfaringer - den helt store udfordring for kunstig intelligens.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Økonomistyrelsen

Product Owner til fællesstatslig it-løsning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S