Omsætningen falder: Telia har mistet 150.000 kunder på et år

Telia oplever fald i både omsætning og antal kunder. Til gengæld vokser den gennemsnitlige indtjening pr. mobilkunde.

Artikel top billede

Det svenske teleselskab Telia i Danmark er ramt af både tilbagegang i omsætning og et fald i antallet af kunder.

Det skriver Finans.dk med henvisning til Telias regnskab for tredje kvartal.

I forhold til samme kvartal sidste år er antallet af mobilkunder i Danmark faldet med 150.000 til 1.483.000, mens omsætningen er dykket med 0,3 procent til 1.466 millioner svenske kroner.

En del af forklaringen på det faldende antal kunder er dog, at selskabet har annulleret knap 100.000 taletidskort.

Læs også: Telia har mistet 158.000 mobilkunder på et enkelt år

Tjener mere på kunderne

Regnskabet indeholder dog også positive nyheder.

Ifølge Finans er der i kvartalet færre Telia-kunder, der har sagt abonnement op, og samtidig er den gennemsnitlige indtjening per mobilkunde steget til 144 kroner.

I denne uge kom teleselskabet 3 også ud med sit kvartalregnskab.

I modsætning til Telia oplevede 3 dog en kundevækst på knap 17.000 kunder. Dermed har 3 nu en kundebase på 1.266.000 kunder.

Læs også: 3 fortsætter kundevækst: 17.000 nye kunder i tredje kvartal

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job