På trods af voldsomt kurshop står Nationalbanken fast: "Bitcoins er ikke penge"

På trods af en eksplosiv kursudvikling, der frister mange til at springe med på Bitcoin-vognen, så må man ikke forveksle bitcoins med penge. Det fastslår Danmarks Nationalbank.

Artikel top billede

Foto: Danmarks Nationalbank

Mens kursen tordner opad på kryptovalutaen Bitcoin, maner Nationalbanken til ro og understreger at, "Bitcoins ikke er penge".

Det skriver Børsen.

Dermed stemmer Danmarks Nationalbank i med resten af den etablerede finansbranche, der alle er slået ind på en meget skeptisk kurs overfor kryptovalutaen.  

"Bitcoins har ikke en egentlig brugsværdi i modsæting til ædelmetaller som guld og sølv og minder således mest om glasperler," fremgår det fra Nationalbanken. 

Nationalbankens udtalelse peger dermed ligesom store dele af finansbranchen i retning af, at kursstigningen på kryptovalutaen er drevet af spekulation. Flere andre internationale storbanker som UniCredit, JP Morgan mf. har ligeledes udtalt sig kritisk om bitcoins og kritiseret kryptovalutaen for ikke at have et såkaldt "underliggende aktiv". 

Læs mere om det voldsomme kursstigning her: Kostede 20 øre i 2010: Nu er en bitcoin 33.000 kroner værd

Kursen er da den seneste tid også banket i vejret. For få dage siden rundede kursen 6000 dollar, hvilket er tilnærmelsesvis en fordobling siden midten af september, hvor kursen tog et voldsomt dyk efter de kinesiske og sydkoreanske myndigheder  forbød ICO-investeringer. Begrundelsen var, at det er en oplagt metode til hvidvask af penge, fordi de digitale valutaer er anonyme og stort set uregulerede. 

Læs mere om det her: Fik du solgt på toppen? Bitcoin-kursen buldrer pludselig nedad

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo