Skidt start for Googles to nye top-smartphones: Meldinger om alvorlige fejl

Googles to nye top-smartphones, Pixel 2 og Pixel 2 XL, er blevet mødt med stor interesse - men har fået en skidt start med meldinger om alvorlige fejl.

Artikel top billede

Tidligere på måneden præsenterede Google anden generation af selskabets Pixel-telefoner i form af Pixel 2 og Pixel 2 XL.

Selvom ikke mindst Pixel 2 XL, der er produceret af LG, har fået stor opmærksomhed på markedet, har Pixel 2-produkterne ikke fået den bedste start.

Flere internationale medier, heriblandt BBC og Reuters, skriver, at der er klager over skærm-problemer fra flere tech-anmeldere og kunder.

Problemerne består blandt andet af mudrede farver og såkaldte 'burn in'-billeder på skærmen.

Google siger til BBC, at selskabet er i gang med at undersøge problemerne, og at man tager det “meget seriøst.”

Også nyhedsbureauet Reuter skriver om Pixel-problemerne og har modtaget følgende kommentar fra Mario Queiroz, der er vice president for Pixel product management hos Google:

“Vi tager alle meldinger om problemer meget seriøst, og vores ingeniører undersøger det med det samme. Vi kommer med en opdatering så snart, vi har data til at kunne konkludere noget.”

Selvom Google Pixel 2 og 2 XL har fået stor opmærksomhed på globalt plan, står de to smartphones ikke til at komme til salg i Danmark i første omgang.

Læs mere om det her:

Her er Googles to nye vilde smartphones: Pixel 2 og Pixel 2 XL

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job