Skidt start for Googles to nye top-smartphones: Meldinger om alvorlige fejl

Googles to nye top-smartphones, Pixel 2 og Pixel 2 XL, er blevet mødt med stor interesse - men har fået en skidt start med meldinger om alvorlige fejl.

Artikel top billede

Tidligere på måneden præsenterede Google anden generation af selskabets Pixel-telefoner i form af Pixel 2 og Pixel 2 XL.

Selvom ikke mindst Pixel 2 XL, der er produceret af LG, har fået stor opmærksomhed på markedet, har Pixel 2-produkterne ikke fået den bedste start.

Flere internationale medier, heriblandt BBC og Reuters, skriver, at der er klager over skærm-problemer fra flere tech-anmeldere og kunder.

Problemerne består blandt andet af mudrede farver og såkaldte 'burn in'-billeder på skærmen.

Google siger til BBC, at selskabet er i gang med at undersøge problemerne, og at man tager det “meget seriøst.”

Også nyhedsbureauet Reuter skriver om Pixel-problemerne og har modtaget følgende kommentar fra Mario Queiroz, der er vice president for Pixel product management hos Google:

“Vi tager alle meldinger om problemer meget seriøst, og vores ingeniører undersøger det med det samme. Vi kommer med en opdatering så snart, vi har data til at kunne konkludere noget.”

Selvom Google Pixel 2 og 2 XL har fået stor opmærksomhed på globalt plan, står de to smartphones ikke til at komme til salg i Danmark i første omgang.

Læs mere om det her:

Her er Googles to nye vilde smartphones: Pixel 2 og Pixel 2 XL

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S