En uge efter lanceringen af Apple Pay i Danmark: Har du aktiveret Apple Pay?

Det har været muligt at anvende Apple Pay i Danmark i snart en uge. Har du aktiveret løsningen på din iPhone eller dit Apple Watch?

Artikel top billede

Tirsdag 24. oktober gik Apple i luften med betalingsløsningen Apple Pay her i Danmark.

Lanceringen har været længe undervejs, og interessen for Apple Pay i Danmark har da også været stor - ikke mindst blandt Computerworlds læsere.

Selvom Apple på globalt plan har masser af muskler på markedet for mobilbetalinger, er situationen en noget anden herhjemme.

Apple er nemlig kommet sent i gang med at kapre danske brugere, og selvom Danmark er lidt af et 'iPhone-land', er det langt fra givet på forhånd, at Apple kan kapre tronen i Danmark, hvad angår mobilbetalinger.

De fleste danskere har nemlig i forvejen MobilePay og/eller det mobile Dankort installeret på telefonen, og samtidig er kontaktløs kortbetaling blevet et hit.

Alligevel må man sige, at Apple overordnet set har et godt udgangspunkt med de mange iPhones, der er i brug hos de danske forbrugere.

Læs også: Indsigt: Fire vigtige detaljer om Apple Pays indtog i Danmark

Understøttes kun af to banker

Indtil videre skal man være kunde i enten Nordea eller Jyske Bank for at kunne anvende Apple Pay i Danmark.

Man skal også have et Visa-Dankort eller et Mastercard for at kunne komme i gang, og derudover understøttes Apple Pay kun på iPhone 6 eller nyere samt på Apple Watch.

Til gengæld er det en stor fordel for Apple, at Apple Pay allerede fra første dag kunne anvendes i alle butikker, der har terminaler til kontaktløse betalinger.

Hvis man vil aktivere Apple Pay, skal man gå ind i iPhonens Wallet-app og vælge tilføj “kredit- eller debitkort.”

Har du aktiveret Apple Pay?

Nordea og Jyske Bank, der altså understøtter Apple Pay, er ikke meget for at oplyse, hvordan det står til med antallet af brugere. Ifølge Jyske Bank og Nordea har interessen været ‘overvældende’, men de to banker ønsker ikke at uddybe det ret meget:

“Der er tale om mange tusinde kunder, der har aktiveret Apple Pay, men vi må ikke sige præcis hvor mange,” lød det fra Nordea i fredags.

Læs mere her: Apple lukker munden på Nordea og Jyske Bank om Apple Pay-detaljer

Vi kunne godt tænke at vide, hvordan Computerworlds læsere har taget imod Apple Pay her en uge efter lanceringen i Danmark.

Denne afstemning er nu slut. Se resultatet senere på Computerworld. 

Læs også:

Indsigt: Fire vigtige detaljer om Apple Pays indtog i Danmark

Test af Apple Pay i dansk butik: "Det er seriøst smart"

Så er Apple Pay kommet til Danmark: Så mange får adgang til tjenesten i dag

MobilePay tager Apple Pays entre med ophøjet ro: "Vi har en løsning, som både erhvervsvirksomheder og private har meget svært ved at undvære"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos