Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Efter 10 år som iPhone-leverandør kan chip-firmaet Qualcomm være på vej ud i kulden. Istedet vil Apple satse på andre chip-mærker.

Artikel top billede

Den næste generation af iPhones og iPads kommer muligvis ikke til at indeholde komponenter fra chip-producenten Qualcomm.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisen pønser Apple på kun at gøre brug af modemchips fra Intel og muligvis også fra chip-producenten MediaTek i fremtidige enheder.

Qualcomm har ellers været leverandør til Apple i et årti, men de to californiske selskaber har gennem det seneste år været kastet ud i en juridisk hanekamp, der for alvor tog fart i januar.

Her lagde Apple sag an mod Qualcomm og beskyldte virksomheden for at bruge sin dominerende markedsposition til at blokere for konkurrenter og opkræve alt for høje licenspriser.

Kan få økonomisk lussing

Tidligere anvendte Apple udelukkende Qualcomms modemchip i iPhone, men i både iPhone 7 og iPhone 8 har Apple valgt både at bruge chip fra Qualcomm og Intel.

Allerede til næste år kan Qualcomm altså ryge helt ud i kulden.

Bliver Qualcomm smidt på porten af Apple, der årligt sælger i omegnen af 200 millioner iPhones, kan chip-producenten forvente en ikke ubetydelig økonomisk lussing.

Ifølge Wall Street Journal solgte Qualcomm sidste år modem-chip til Apple for 3,2 milliard dollar eller knap 20,5 milliarder kroner. Det svarer til 20 procent af Qualcomms totale chip-salg

Derudover betalte Apple sidste 2,8 milliarder dollar, knap 18 milliarder kroner, i patent-royalties til Qualcomm.

Læs også: 
Apple rasende på chip-gigant: Forlanger milliarder af kroner udbetalt fra iPhone-leverandør

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos