Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Efter 10 år som iPhone-leverandør kan chip-firmaet Qualcomm være på vej ud i kulden. Istedet vil Apple satse på andre chip-mærker.

Artikel top billede

Den næste generation af iPhones og iPads kommer muligvis ikke til at indeholde komponenter fra chip-producenten Qualcomm.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisen pønser Apple på kun at gøre brug af modemchips fra Intel og muligvis også fra chip-producenten MediaTek i fremtidige enheder.

Qualcomm har ellers været leverandør til Apple i et årti, men de to californiske selskaber har gennem det seneste år været kastet ud i en juridisk hanekamp, der for alvor tog fart i januar.

Her lagde Apple sag an mod Qualcomm og beskyldte virksomheden for at bruge sin dominerende markedsposition til at blokere for konkurrenter og opkræve alt for høje licenspriser.

Kan få økonomisk lussing

Tidligere anvendte Apple udelukkende Qualcomms modemchip i iPhone, men i både iPhone 7 og iPhone 8 har Apple valgt både at bruge chip fra Qualcomm og Intel.

Allerede til næste år kan Qualcomm altså ryge helt ud i kulden.

Bliver Qualcomm smidt på porten af Apple, der årligt sælger i omegnen af 200 millioner iPhones, kan chip-producenten forvente en ikke ubetydelig økonomisk lussing.

Ifølge Wall Street Journal solgte Qualcomm sidste år modem-chip til Apple for 3,2 milliard dollar eller knap 20,5 milliarder kroner. Det svarer til 20 procent af Qualcomms totale chip-salg

Derudover betalte Apple sidste 2,8 milliarder dollar, knap 18 milliarder kroner, i patent-royalties til Qualcomm.

Læs også: 
Apple rasende på chip-gigant: Forlanger milliarder af kroner udbetalt fra iPhone-leverandør

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension