BEC varsler kæmpeunderskud for første gang i årevis - står til at tabe 400 millioner kroner efter skat

Roskilde-virksomheden BEC varsler et kæmpe-underskud for årsresultatet for 2017.

Artikel top billede

BEC leverer it-løsninger til en række danske penge-institutter, har mere end 650 medarbejdere og omsatte i fjor for knap 1,4 milliarder kroner.

BEC er opbygget som en slags andelsforening, som ikke har til formål at tjene penge.

Derfor ligger selskabets resultat typisk omkring det runde nul. I fjor blev resultatet et minus på knap en million kroner. Året før et lille overskud på tre millioner kroner. Året før igen et overskud på syv millioner kroner.

Til gengæld ligger EBITDA'en - altså driftsresultatet - typisk på mellem 280 millioner og 380 millioner kroner.

Dundrende underskud

Men sådan kommer det ikke til at gå i 2017.

BEC varsler nemlig for første gang i årevis et dundrende underskud efter skat på mellem 350 millioner og 400 millioner kroner.

Det sker, fordi BEC nedskriver sine udviklingaktiviteter med en halv milliard kroner.

Nedskrivningen kommer, fordi Finanstilsynet ifølge virksomheden ‘udfordrer’ de såkaldte udtrædelsesgodtgørelser, som er de beløb, som pengeinstitutter skal betale til BEC, hvis de bliver lukket med kort varsel.

Afskaffes disse godtgørelser, vil det BEC’s ‘forretnings- og økonomimodel udfordres, da den er baseret på fællesskab,” lyder det fra BEC.

“BEC oparbejder ikke systematisk et overskud til dækning af en sådan hændelse. BEC er organiseret som en forening af pengeinstitutter, der samarbejder om fælles it-udvikling, uden at foreningen skal give overskud,” lyder det fra selskabet.

BEC nedskriver i forbindelse med meldingen penge-institutternes konti til nul. De skal nu tilføre kapital for yderligere 80 millioner kroner.

BEC understreger, at den daglige drift ikke vil blive påvirket af den massive nedskrivning

“Dette er udelukkende et spørgsmål om, hvordan vi værdiansætter fællesskabets aktiver i lyset af det nye risikobillede,” meddeler Gert Jonassen, der er bestyrelsesformand for selskabet.

Læs også:

Bølge af nye love tvinger BEC til at bruge flere hundrede millioner kroner på compliance: "Det suger udviklingskræfter væk fra vores innovative udvikling"

Danske BEC i stort frasalg: Sælger datterselskab med 160 medarbejdere

Sådan får BEC nyansatte unge til at kaste sig over mainframe-udvikling

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job