BEC varsler kæmpeunderskud for første gang i årevis - står til at tabe 400 millioner kroner efter skat

Roskilde-virksomheden BEC varsler et kæmpe-underskud for årsresultatet for 2017.

Artikel top billede

BEC leverer it-løsninger til en række danske penge-institutter, har mere end 650 medarbejdere og omsatte i fjor for knap 1,4 milliarder kroner.

BEC er opbygget som en slags andelsforening, som ikke har til formål at tjene penge.

Derfor ligger selskabets resultat typisk omkring det runde nul. I fjor blev resultatet et minus på knap en million kroner. Året før et lille overskud på tre millioner kroner. Året før igen et overskud på syv millioner kroner.

Til gengæld ligger EBITDA'en - altså driftsresultatet - typisk på mellem 280 millioner og 380 millioner kroner.

Dundrende underskud

Men sådan kommer det ikke til at gå i 2017.

BEC varsler nemlig for første gang i årevis et dundrende underskud efter skat på mellem 350 millioner og 400 millioner kroner.

Det sker, fordi BEC nedskriver sine udviklingaktiviteter med en halv milliard kroner.

Nedskrivningen kommer, fordi Finanstilsynet ifølge virksomheden ‘udfordrer’ de såkaldte udtrædelsesgodtgørelser, som er de beløb, som pengeinstitutter skal betale til BEC, hvis de bliver lukket med kort varsel.

Afskaffes disse godtgørelser, vil det BEC’s ‘forretnings- og økonomimodel udfordres, da den er baseret på fællesskab,” lyder det fra BEC.

“BEC oparbejder ikke systematisk et overskud til dækning af en sådan hændelse. BEC er organiseret som en forening af pengeinstitutter, der samarbejder om fælles it-udvikling, uden at foreningen skal give overskud,” lyder det fra selskabet.

BEC nedskriver i forbindelse med meldingen penge-institutternes konti til nul. De skal nu tilføre kapital for yderligere 80 millioner kroner.

BEC understreger, at den daglige drift ikke vil blive påvirket af den massive nedskrivning

“Dette er udelukkende et spørgsmål om, hvordan vi værdiansætter fællesskabets aktiver i lyset af det nye risikobillede,” meddeler Gert Jonassen, der er bestyrelsesformand for selskabet.

Læs også:

Bølge af nye love tvinger BEC til at bruge flere hundrede millioner kroner på compliance: "Det suger udviklingskræfter væk fra vores innovative udvikling"

Danske BEC i stort frasalg: Sælger datterselskab med 160 medarbejdere

Sådan får BEC nyansatte unge til at kaste sig over mainframe-udvikling

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg