Microsoft klar med Surface Pro-tablet med indbygget 4G/LTE-modem til ansatte på farten

Microsoft kommer nu med en version af selskabets populære Surface Pro-tablet med indbygget LTE-modem, så du altid kan være forbundet til internettet

Artikel top billede

En generel mangel på Microsofts Surface Pro-tablet har længe været manglen på LTE-modem, så man altid kan være online.

Det ændrer sig fra 1. december, hvor Microsoft udgiver en ny version af sin Surface Pro-tablet med indbygget LTE-modem.

Modellen, der får det mundrette navn “Surface Pro with LTE Advanced,” byder på et Cat 9 LTE-modem (et Snapdragon X16-modem) med en hastighed på op til 450 mbps.

Den er desuden udstyret med eksempelvis en af Intels i5-processorer, 4GB RAM og 128 GB SSD, men den findes også i en dyrere og bedre udstyret version med 8GB RAM og 256 GB SSD.

Produktet er hovedsageligt rettet mod erhvervskunder, der konstant har behov for at være online på steder, hvor der ikke er WiFi tilgængeligt.

I en verden hvor det ikke længere koster spidsen af en jetjager at gå på nettet i eksempelvis EU-området, kan en computer med indbygget LTE give gode muligheder.

Microsoft har ikke meldt ud, hvad batterilevetiden vil være på den nye LTE-version, men den almindelige Surface Pro med en i5-processor holder til cirka 13 timer. Et LTE-modem vil dog have en negativ effekt på batterilevetiden.

Surface Pro with LTE Advanced udkommer til december - også I Danmark - men prisen er endnu kun oplyst i dollars. Prisen starter på 1.149 dollars - direkte omregnet 7.350 kroner (uden dansk moms og told).

For nyligt lancerede Microsoft også en ny Surface Book 2-computer. Den kan du læse mere om her: Microsoft smider laptop-bombe: Lancerer ny og markant kraftigere Surface Book 2

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS