904 læsere i afstemning om Apple Pay: Så mange har nu aktiveret Apple Pay

En uge efter lanceringen af Apple Pay i Danmark er det under hver femte læser af Computerworld, der har aktiveret løsningen. Se resultatet af afstemning med 904 deltagere.

Artikel top billede

Har du aktiveret Apple Pay på din iPhone eller dit Apple Watch?

Det spørgsmål stillede vi til læserne af Computerworld præcis en uge efter, at Apple den 24. oktober gik i luften med betalingsløsningen Apple Pay her i Danmark.

Interessen for Apple Pay har været stor, og debatten om argumenterne for og imod Apple Pays relevans som betalingsløsning i Danmark er da også rødglødende:

Computerworlds læsere i vild debat om Apple Pay: "Sådan skaber man en illusion om, at man er bedre end andre"

Jyske Bank-topboss Anders Dam skrev tirsdag på Twitter:

“Kunderne i JB har kunnet tilmelde sig Apple Pay i een uge. Aldrig før har så mange kunder på så kort tid taget imod et servicetilbud fra JB.”

Det i sig selv siger dog ikke så meget om, hvor mange der har valgt at aktivere Apple Pay i forhold til de andre betalingsløsninger på markedet.

Eksempelvis skal man huske på, at det kun er kunder i Nordea og Jyske Bank, der indtil videre kan anvende Apple Pay.

Derudover understøttes Apple Pay også kun på iPhone 6 eller nyere samt på Apple Watch.

Resultatet af afstemningen

Resultatet af Computerworlds afstemning viser da også et lidt mere nuanceret billede af, hvordan det går med Apple Pay i Danmark her en uge efter, at løsningen blev gjort tilgængelig.

Der er afgivet 904 stemmer, og afstemingen viser blandt andet, at mindre end hver femte på nuværende tidspunkt har aktiveret Apple Pay.

Knap 28 procent af deltagerne i afstemningen svarer da også, at de ikke har aktiveret Apple Pay, fordi deres bank ikke understøtter løsningen.

Der er også over 34 procent, der hverken har en iPhone eller et Apple Watch, hvorfor Apple Pay heller ikke er relevant.

Herunder kan du se resultatet af afstemningen:

Læs også:

Indsigt: Fire vigtige detaljer om Apple Pays indtog i Danmark

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS