904 læsere i afstemning om Apple Pay: Så mange har nu aktiveret Apple Pay

En uge efter lanceringen af Apple Pay i Danmark er det under hver femte læser af Computerworld, der har aktiveret løsningen. Se resultatet af afstemning med 904 deltagere.

Artikel top billede

Har du aktiveret Apple Pay på din iPhone eller dit Apple Watch?

Det spørgsmål stillede vi til læserne af Computerworld præcis en uge efter, at Apple den 24. oktober gik i luften med betalingsløsningen Apple Pay her i Danmark.

Interessen for Apple Pay har været stor, og debatten om argumenterne for og imod Apple Pays relevans som betalingsløsning i Danmark er da også rødglødende:

Computerworlds læsere i vild debat om Apple Pay: "Sådan skaber man en illusion om, at man er bedre end andre"

Jyske Bank-topboss Anders Dam skrev tirsdag på Twitter:

“Kunderne i JB har kunnet tilmelde sig Apple Pay i een uge. Aldrig før har så mange kunder på så kort tid taget imod et servicetilbud fra JB.”

Det i sig selv siger dog ikke så meget om, hvor mange der har valgt at aktivere Apple Pay i forhold til de andre betalingsløsninger på markedet.

Eksempelvis skal man huske på, at det kun er kunder i Nordea og Jyske Bank, der indtil videre kan anvende Apple Pay.

Derudover understøttes Apple Pay også kun på iPhone 6 eller nyere samt på Apple Watch.

Resultatet af afstemningen

Resultatet af Computerworlds afstemning viser da også et lidt mere nuanceret billede af, hvordan det går med Apple Pay i Danmark her en uge efter, at løsningen blev gjort tilgængelig.

Der er afgivet 904 stemmer, og afstemingen viser blandt andet, at mindre end hver femte på nuværende tidspunkt har aktiveret Apple Pay.

Knap 28 procent af deltagerne i afstemningen svarer da også, at de ikke har aktiveret Apple Pay, fordi deres bank ikke understøtter løsningen.

Der er også over 34 procent, der hverken har en iPhone eller et Apple Watch, hvorfor Apple Pay heller ikke er relevant.

Herunder kan du se resultatet af afstemningen:

Læs også:

Indsigt: Fire vigtige detaljer om Apple Pays indtog i Danmark

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S