Nye smartphone-tal afslører: De største producenter spiller med musklerne på markedet

Nye tal for det globale smartphone-marked viser, at de største producenter står for væksten, mens de mindre er ramt af tilbagegang.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Ifølge analysefirmaet IDC sendte smartphone-producenterne i tredje kvartal i år 2,7 procent flere smartphones afsted fra fabrikkerne i forhold til samme kvartal sidste år.

De i alt 373 millioner smartphones var samtidig 7,4 procent flere end i andet kvartal i år.

Selvom det er en mere beskeden vækst, end vi så for år tilbage, har industrien altså samlet set stadig momentum, skriver IDC og hæfter sig samtidig, at alle de fem største producenter på markedet havde vækst i årets tredje kvartal.

Til gengæld nupper de fem største producenter på markedet så også hele vækst-kagen, for gruppen af 'andre' har samlet set sendt 13,6 procent færre smartphones ud på markedet.

“Samlet set fortsætter industrien med at vokse, men i et langsommere tempo end tidligere år. Det, der er tydeligt, er, at de 'andre' uden for top fem fortsætter med at kæmpe,” lyder det blandt andet fra IDC.

Kineserne har mest vækst

Det er fortsat Samsung, der er verdens største smartphoneproducent med en markedsandel på 22,3 procent i årets tredje kvartal.

Herefter kommer Apple med 12,5 procent af markedet og Huawei med 10,5 procent, lyder det fra IDC.

Både Samsung og Apple har øget forsendelserne af smartphones med henholdsvis 9,5 procent og
2,6 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Det er dog ingenting i forhold til kinesiske Xiaomi, der har øget forsendelserne med 102,6 procent. Også Huawei og OPPO går kraftigt frem, og især Huawei bliver ved med at nærme sig Apples position som verdens andenstørste smartphoneproducent.

Huawei er således gået fra en markedsandel på 9,2 procent sidste år til nu 10,5 procent, mens Apple i samme periode har stået stille på de 12,5 procent.

Læs også:

Her er de 10 mest solgte smartphones i verden: Disse konkrete modeller køber forbrugerne

Oversigt: Her er de bedste Android-smartphones der kan købes i Danmark

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse