Nye smartphone-tal afslører: De største producenter spiller med musklerne på markedet

Nye tal for det globale smartphone-marked viser, at de største producenter står for væksten, mens de mindre er ramt af tilbagegang.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Ifølge analysefirmaet IDC sendte smartphone-producenterne i tredje kvartal i år 2,7 procent flere smartphones afsted fra fabrikkerne i forhold til samme kvartal sidste år.

De i alt 373 millioner smartphones var samtidig 7,4 procent flere end i andet kvartal i år.

Selvom det er en mere beskeden vækst, end vi så for år tilbage, har industrien altså samlet set stadig momentum, skriver IDC og hæfter sig samtidig, at alle de fem største producenter på markedet havde vækst i årets tredje kvartal.

Til gengæld nupper de fem største producenter på markedet så også hele vækst-kagen, for gruppen af 'andre' har samlet set sendt 13,6 procent færre smartphones ud på markedet.

“Samlet set fortsætter industrien med at vokse, men i et langsommere tempo end tidligere år. Det, der er tydeligt, er, at de 'andre' uden for top fem fortsætter med at kæmpe,” lyder det blandt andet fra IDC.

Kineserne har mest vækst

Det er fortsat Samsung, der er verdens største smartphoneproducent med en markedsandel på 22,3 procent i årets tredje kvartal.

Herefter kommer Apple med 12,5 procent af markedet og Huawei med 10,5 procent, lyder det fra IDC.

Både Samsung og Apple har øget forsendelserne af smartphones med henholdsvis 9,5 procent og
2,6 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Det er dog ingenting i forhold til kinesiske Xiaomi, der har øget forsendelserne med 102,6 procent. Også Huawei og OPPO går kraftigt frem, og især Huawei bliver ved med at nærme sig Apples position som verdens andenstørste smartphoneproducent.

Huawei er således gået fra en markedsandel på 9,2 procent sidste år til nu 10,5 procent, mens Apple i samme periode har stået stille på de 12,5 procent.

Læs også:

Her er de 10 mest solgte smartphones i verden: Disse konkrete modeller køber forbrugerne

Oversigt: Her er de bedste Android-smartphones der kan købes i Danmark

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos