Nyt Mærsk-regnskab: Nu kommer den endelige regning for kæmpe hackerangreb endelig frem

Når Mærsk tirsdag fremlægger nyt regnskab, vil det fremgå præcis hvor mange penge, virksomheden har tabt på sommerens store cyberangreb.

Artikel top billede

Hvor meget koster det for en stor, international virksomhed at blive ramt af et alvorligt cyberangreb?

Det får vi svar på, når A.P. Møller-Mærsk tirsdag fremlægger Q3-regnskab.

I regnskabet vil rederigiganten nemlig redegøre for, præcis hvor mange penge forårets Petya-angreb har kostet.

Cyberangrebet lammede i slutningen af juni store dele af A.P. Møller-Mærsk-koncernens it-systemer og tvang blandt andet virksomheden til at lukke 76 havneterminaler.

Samtidig havde A.P. Møller-Mærsk store problemer med at spore og modtage ordrer.

Omfanget var så stort, at analytikere har vurderet, at der venter en stor regning.

Det kan du læse mere om her: Indsigt: Seks vigtige konklusioner om det store hacker-angreb mod Mærsk efter nyt regnskab

I forbindelse med selskabets seneste halvårsregnskab vurderede A.P. Møller-Mærsk selv, at cyberangrebet har kostet mellem 200 millioner og 300 millioner amerikanske dollar.

Virksomheden gjorde dog i samme ombæring opmærksom på, at den endelige regning bliver større.

“Systemafbrydelserne betød alvorlige forstyrrelser i forretningen med begrænsede økonomiske konsekvenser i andet kvartal, mens tabene i tredje kvartal forventes at blive større på grund af midlertidig tabt indtjening i juli 2017,” skrev A.P. Møller-Mærsk i halvårsregnskabet.

Computerworld følger op på sagen, når A.P. Møller-Mærsk fremlægger regnskab tirsdag morgen.

Læs også: 

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

[b]Mærsk kan have mistet ordrer for 330 millioner kroner på grund af Petya
[/b]

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S