Nyt Mærsk-regnskab: Nu kommer den endelige regning for kæmpe hackerangreb endelig frem

Når Mærsk tirsdag fremlægger nyt regnskab, vil det fremgå præcis hvor mange penge, virksomheden har tabt på sommerens store cyberangreb.

Artikel top billede

Hvor meget koster det for en stor, international virksomhed at blive ramt af et alvorligt cyberangreb?

Det får vi svar på, når A.P. Møller-Mærsk tirsdag fremlægger Q3-regnskab.

I regnskabet vil rederigiganten nemlig redegøre for, præcis hvor mange penge forårets Petya-angreb har kostet.

Cyberangrebet lammede i slutningen af juni store dele af A.P. Møller-Mærsk-koncernens it-systemer og tvang blandt andet virksomheden til at lukke 76 havneterminaler.

Samtidig havde A.P. Møller-Mærsk store problemer med at spore og modtage ordrer.

Omfanget var så stort, at analytikere har vurderet, at der venter en stor regning.

Det kan du læse mere om her: Indsigt: Seks vigtige konklusioner om det store hacker-angreb mod Mærsk efter nyt regnskab

I forbindelse med selskabets seneste halvårsregnskab vurderede A.P. Møller-Mærsk selv, at cyberangrebet har kostet mellem 200 millioner og 300 millioner amerikanske dollar.

Virksomheden gjorde dog i samme ombæring opmærksom på, at den endelige regning bliver større.

“Systemafbrydelserne betød alvorlige forstyrrelser i forretningen med begrænsede økonomiske konsekvenser i andet kvartal, mens tabene i tredje kvartal forventes at blive større på grund af midlertidig tabt indtjening i juli 2017,” skrev A.P. Møller-Mærsk i halvårsregnskabet.

Computerworld følger op på sagen, når A.P. Møller-Mærsk fremlægger regnskab tirsdag morgen.

Læs også: 

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

[b]Mærsk kan have mistet ordrer for 330 millioner kroner på grund af Petya
[/b]

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS