Så meget koster cyberangreb i gennemsnit danske virksomheder hvert eneste år

Erhvervslivet frygter cyberangreb mere end nogensinde før, og det er tilsyneladende med god grund. Ifølge en ny rapport koster hackere i gennemsnit en dansk virksomhed knap en million kroner om året.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Det er netop kommet frem, at sommerens store cyberangreb har kostet A.P. Møller-Mærsk op mod to milliarder kroner, og rederigiganten er ikke alene om at have store udgifter som følge af it-kriminalitet.

Konsulenthuset PwC har spurgt 250 danske og 100 norske virksomheder om, hvad it-sikkerhedshændelser betyder for deres økonomi, og ifølge rapporten koster it-kriminalitet i gennemsnit en dansk virksomhed 900.000 kroner om året.

“Vi har i løbet af 2017 set en bølge af finansielt motiverede cyberangreb, og vores undersøgelse viser, at 1 ud af 10 respondenter har haft omkostninger som følge af cyberangreb, der overstiger 1 mio. kr. – alene indenfor det seneste år,” udtaler Mads Nørgaard Madsen, der er leder af Security & Technology i PwC.

Ifølge Rapporten er ransomware den mest udbredte form for cyberangreb på danske virksomheder i 2017 efterfulgt af såkaldt CEO-fraud-

I gennemsnit forventer virksomhederne, at øge budgettet til it-sikkerhed med 25 procent over de kommende 18 måneder.

Læs også: Nyt regnskab slår fast: Cyberangreb har kostet Mærsk næsten to milliarder kroner

Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med 'CEO-fraud'

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job