Hovedstadskommuner: Nethandel dræber vores butikker

Flere kommuner står til at miste lokalt handelsliv, fordi borgerne køber ind på nettet.

Artikel top billede

Den lokale handel i ni hovedstadskommuner er så truet af online-butikker, at hovedgaderne inden for få år vil ligge øde hen.

Det skriver Danmarks Radio.

Ifølge en rapport fra Institut for Centerplanlægning står ni hovedstadskommuner til at miste handelsbyer inden 2030, fordi borgerne i stedet køber deres varer på nettet, og centerchef Susanne Rasmussen fra Gribskov Kommune fortæller, at man ikke har nogen illusion om at bekæmpe nethandel.

“Vi kan ikke udkonkurrere nethandel, men vi kan sørge for at samle den lokale handel, så den bliver koncentreret i stedet for at sprede butikkerne over hele byen,” siger hun.

Gribskov Kommune er begyndt at bygge flere boliger nær de lokale butikker for at hjælpe de erhvervsdrivende, og Ishøj Kommune arbejder også med byplanlægning for at understøtte de lukningstruede butikker.

Du kan finde rapporten her.

Læs også: Engang troede vi, at nettet ville dræbe de fysiske butikker: I dag ser det helt anderledes ud

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job