Ny støttepulje til gratis WiFi: Flere penge på vej til danske kommuners WiFi-hotspots

Flere gratis WiFi-hotspots kan være på vej til danske kommuner. Ikke alle er dog lige begejstrede for kommunernes WiFi-projekter.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

De 98 danske kommunerne får nu mulighed for at søge om flere midler til at kunne oprette gratis WiFi-hotspots.

Støttepuljen, der er tale om, hører under EU og kaldes WiFi4EU.

Den har til formål at skulle hjælpe med at udbrede og understøtte gratis WiFi til EU’s borgere på udvalgte offentlige steder.

Det oplyser Energi-, Forsynings-, og Klimaministeriet.

“Hurtig og let adgang til internettet er vigtigt for vækst og udvikling. Derfor ændrer regeringen nu reglerne, så dansk lovgivning gør det muligt, at kommuner kan søge om EU-midlerne til at opsætte hurtigt og gratis bredbånd,” lyder det i en orientering.

Ministeren med ansvaret for teleområdet, Lars Chr. Lilleholt, udtaler om EU-programmet og behovet for bedre WiFi-muligheder:

”Regeringen ønsker gode bredbåndsforbindelser for borgere i alle landets kommuner, uanset om man har en høj eller lav indkomst eller hvor man bor. For kun på den måde får borgerne mere frihed og fleksibilitet for eksempel i forbindelse med at tilrettelægge en arbejdsdag eller drive en virksomhed.”

Pulje på 900 millioner - men hvor mange får Danmark?

Det er endnu ikke afgort, hvor mange penge, puljen vil indeholde her i Danmark, men ministeriet skriver, at der forventes et samlet beløb for hele puljen på 120 millioner euro - knap 900 millioner danske kroner - frem mod 2019.

“Pengene skal fordeles mellem medlemslandene, så det er ikke sikkert, at alle danske kommuner og offentlige institutioner får del i støtten,” skriver ministeriet.

”Jeg vil på det kraftigste opfordre alle landets kommuner til at være klar til at ansøge om EU-støtten, så snart ansøgningsrunden starter i 2018," udtaler Lars Chr. Lilleholt.

Det er langt fra alle i telebranchen, der er lige begejstrede for kommunernes mange bredbånds- og WiFi-projekter, fordi de potentielt kan ramme de private aktørers forretninger.

Mange mener derfor også, at det kommende danske teleforlig i langt højere grad end det nuværende skal slå fast, hvad kommunerne må og ikke må i forhold til eksempelvis at stille gratis WiFi-hotspots til rådighed.

Læs mere om det her:

Danskerne kræver bedre mobiltelefoni og bredbånd: Nu retter alle blikket mod kommunerne

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job