Politikeren Freddy Blak (S) idømt bøde for at lække oplysninger i Atea-sagen

Politikeren Freddy Blak (S), der sidder i regionsrådet i Region Sjælland, skal betale 10 dagbøder for at have lækket oplysninger om den store Atea-bestikkelsessag.

Artikel top billede

Det socialdemokratiske medlem af regionsrådet i Region Sjælland, Freddy Blak, skal betale 10 dagbøder på hver 500 kroner for ulovligt at have lækket hemmelige oplysninger i forbindelse med den store Atea-bestikkelsessag, skriver Ritzau.

Dommen er netop faldet i Retten i Næstved.

Freddy Blak var tiltalt efter straffelovens §152 stk 1 for at have brudt sin tavshedspligt som regionsråds-politiker i forbindelse med sagen.

Det skete, da han til en journalist fra Weekendavisen videregav fortrolige oplysninger i form af en hemmeligstempet revisions-rapport, som Rambøll havde udarbejdet.

Her fremgik det blandt andet, at der var blevet leveret it-udstyr til en række adresser uden for Region Sjælland.

Bagmandspolitiet mente, at lækket kunne være ‘skadelig for den igangværende politimæssige efterforskning,” som det hed dengang.

Freddy Blak har erkendt, at han udleverede den pågældende rapport, men har tidligere anført, at han ikke mente, at den var fortrolig, da den alligevel lå ude hos ‘alle andre medier.’

Han har tidligere sagt, at han mener, at sagen mod ham er ‘spild af skatteydernes penge.’

"Hvis jeg bliver dømt for at have udleveret rapporten og ryddet op i det her, så betaler jeg gerne min bøde. Men det tror jeg ikke, at jeg gør," siger han til Ritzau i maj.

Atea-sagen ruller i disse dage i Retten i Glostrup, hvor de syv hovedtiltalte sidder på anklagebænken.

Du kan følge Computerworlds live-dækning fra retssalen netop nu her:

Live fra Retten i Glostrup om Las Vegas-rejse: "Skulle jeg fortælle to it-chefer - to ledere af Regionen - at de bruger regionens penge forkert? Det kan jeg ikke"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job