Politikeren Freddy Blak (S) idømt bøde for at lække oplysninger i Atea-sagen

Politikeren Freddy Blak (S), der sidder i regionsrådet i Region Sjælland, skal betale 10 dagbøder for at have lækket oplysninger om den store Atea-bestikkelsessag.

Artikel top billede

Det socialdemokratiske medlem af regionsrådet i Region Sjælland, Freddy Blak, skal betale 10 dagbøder på hver 500 kroner for ulovligt at have lækket hemmelige oplysninger i forbindelse med den store Atea-bestikkelsessag, skriver Ritzau.

Dommen er netop faldet i Retten i Næstved.

Freddy Blak var tiltalt efter straffelovens §152 stk 1 for at have brudt sin tavshedspligt som regionsråds-politiker i forbindelse med sagen.

Det skete, da han til en journalist fra Weekendavisen videregav fortrolige oplysninger i form af en hemmeligstempet revisions-rapport, som Rambøll havde udarbejdet.

Her fremgik det blandt andet, at der var blevet leveret it-udstyr til en række adresser uden for Region Sjælland.

Bagmandspolitiet mente, at lækket kunne være ‘skadelig for den igangværende politimæssige efterforskning,” som det hed dengang.

Freddy Blak har erkendt, at han udleverede den pågældende rapport, men har tidligere anført, at han ikke mente, at den var fortrolig, da den alligevel lå ude hos ‘alle andre medier.’

Han har tidligere sagt, at han mener, at sagen mod ham er ‘spild af skatteydernes penge.’

"Hvis jeg bliver dømt for at have udleveret rapporten og ryddet op i det her, så betaler jeg gerne min bøde. Men det tror jeg ikke, at jeg gør," siger han til Ritzau i maj.

Atea-sagen ruller i disse dage i Retten i Glostrup, hvor de syv hovedtiltalte sidder på anklagebænken.

Du kan følge Computerworlds live-dækning fra retssalen netop nu her:

Live fra Retten i Glostrup om Las Vegas-rejse: "Skulle jeg fortælle to it-chefer - to ledere af Regionen - at de bruger regionens penge forkert? Det kan jeg ikke"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S