TDC og 3 skal i retten for at nægte at blokere for spil-websites

Skattemyndighed stævner TDC og 3, fordi selskaberne ikke frivilligt vil blokere for internetadgang til 25 internetsider med spil.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Teleselskaberne TDC og 3 skal i retten for at forsvare sig mod anklager fra den offentlige myndighed Spillemyndigheden, som hører under Skat, skriver Business.

Spillemyndigheden vil have de to telemyndigheder til at blokere for 25 udenlandske spillesider, som myndigheden mener leverer internet-spil særligt rettet til danskerne uden at have den nødvendige tilladelse.

Sagen har været undervejs i flere år.

Helt tilbage i 2012 nægtede en række teleselskaber at spærre for dengang 12 navngivne spilsites.

Det kan du læse mere om her: Danske internetudbydere nægter at spærre spilsider.

Antallet er nu steget til 25 navngivne spilsites.

Direktør i brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien, Jakob Willer, siger til avisen, at teleselskaberne vil have en dommerkendelse for at få klarlagt reglerne.

“Vi vil have en dommerkendelse, altså have domstolen til at tage stilling til, hvad det indebærer, at et spil er rettet mod danske brugere, når der er tale om sider, som ikke engang er på dansk. Vi blokerer ikke uden at få en dommerkendelse. Derfor har vi afvist en frivillig blokering, og som resultat har Spillemyndigheden som forventet stævnet de to selskaber,” siger han til avisen.

Der blokeres for tiden for 152 internet-adresser, hvoraf de 19 er deciderede spilsites.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S