Danske internetudbydere nægter at spærre spilsider

Myndighederne ønsker lynspærring af 12 udenlandske hjemmeside. De danske teleselskaber siger nej og kræver domstols-afgørelse.

Spillemyndigheden under Skat har bedt om at få 12 hjemmesider spæret i Danmark, fordi siderne ikke har de nødvendige tilladelser for at drive væddemål- og kasinovirksomhed.

Det har teleselskaberne ifølge Telekommunikationsindustrien (TI) afvist. Foreningen vil have klare beviser, og ikke bare en embedsmandsvurdering. 

"Det er TI's vurdering og anbefaling, at teleselskaber og internetudbydere ikke frivilligt skal følge denne henstilling, men skal afvise at foretage spærring på det foreliggende grundlag. Det er samme praksis, som er anlagt over for Lægemiddelstyrelsen, at vi kræver en afgørelse fra en domstol før spærring effektueres," skriver direktør Jakob Willer i Telekommunikationsindustrien til sine medlemsfirmaer som for eksempel TDC, Telia og Telenor.

Lovændringer har gjort det ulovligt for udenlandske hjemmesider at sælge medicin eller væddemål til danskere uden tilladelse i Danmark.

Her er de 12 siderHvis hjemmesiderne ikke lystrer, skal de blokeres med DNS-spærringer, som det tidligere er set anvendt mod The Pirate Bay.

Selv om teleselskaberne i første omgang altså nægter at spærre spilsiderne, så bliver slutresultatet med stor sandsynlighed, at de bliver tvunget til at gøre det, når sagen har været forbi en dommer. Spillemyndigheden må nu bede fogedretten om at nedlægge forbud.

Se listen over de 12 spille-hjemmesider i boksen her på siden.

Der har været meget kritik af DNS-blokeringen som metode til at afskærme ulovlige hjemmesider. For det første er den nem at omgå for selv meget lidt teknisk kyndige personer. Men det er blevet endnu mere kritiseret, at de firmaer, der blokeres, ikke bliver informeret om det, og der er heller ikke nogen regler for, hvornår eller hvordan et firma kan kan bede om at få blokeringen ophævet, hvis der igen bliver drevet lovlig virksomhed på domænet. I det aktuelle tilfælde har Spillemyndigheden dog forsøgt at komme i kontakt med ejerne - der dog ikke altid er lette at opspore.

Det koster minimum 250.000 kroner at blive godkendt som spilformidler for danskerne.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S