Danske internetudbydere nægter at spærre spilsider

Myndighederne ønsker lynspærring af 12 udenlandske hjemmeside. De danske teleselskaber siger nej og kræver domstols-afgørelse.

Spillemyndigheden under Skat har bedt om at få 12 hjemmesider spæret i Danmark, fordi siderne ikke har de nødvendige tilladelser for at drive væddemål- og kasinovirksomhed.

Det har teleselskaberne ifølge Telekommunikationsindustrien (TI) afvist. Foreningen vil have klare beviser, og ikke bare en embedsmandsvurdering. 

"Det er TI's vurdering og anbefaling, at teleselskaber og internetudbydere ikke frivilligt skal følge denne henstilling, men skal afvise at foretage spærring på det foreliggende grundlag. Det er samme praksis, som er anlagt over for Lægemiddelstyrelsen, at vi kræver en afgørelse fra en domstol før spærring effektueres," skriver direktør Jakob Willer i Telekommunikationsindustrien til sine medlemsfirmaer som for eksempel TDC, Telia og Telenor.

Lovændringer har gjort det ulovligt for udenlandske hjemmesider at sælge medicin eller væddemål til danskere uden tilladelse i Danmark.

Her er de 12 siderHvis hjemmesiderne ikke lystrer, skal de blokeres med DNS-spærringer, som det tidligere er set anvendt mod The Pirate Bay.

Selv om teleselskaberne i første omgang altså nægter at spærre spilsiderne, så bliver slutresultatet med stor sandsynlighed, at de bliver tvunget til at gøre det, når sagen har været forbi en dommer. Spillemyndigheden må nu bede fogedretten om at nedlægge forbud.

Se listen over de 12 spille-hjemmesider i boksen her på siden.

Der har været meget kritik af DNS-blokeringen som metode til at afskærme ulovlige hjemmesider. For det første er den nem at omgå for selv meget lidt teknisk kyndige personer. Men det er blevet endnu mere kritiseret, at de firmaer, der blokeres, ikke bliver informeret om det, og der er heller ikke nogen regler for, hvornår eller hvordan et firma kan kan bede om at få blokeringen ophævet, hvis der igen bliver drevet lovlig virksomhed på domænet. I det aktuelle tilfælde har Spillemyndigheden dog forsøgt at komme i kontakt med ejerne - der dog ikke altid er lette at opspore.

Det koster minimum 250.000 kroner at blive godkendt som spilformidler for danskerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S