Danske internetudbydere nægter at spærre spilsider

Myndighederne ønsker lynspærring af 12 udenlandske hjemmeside. De danske teleselskaber siger nej og kræver domstols-afgørelse.

Spillemyndigheden under Skat har bedt om at få 12 hjemmesider spæret i Danmark, fordi siderne ikke har de nødvendige tilladelser for at drive væddemål- og kasinovirksomhed.

Det har teleselskaberne ifølge Telekommunikationsindustrien (TI) afvist. Foreningen vil have klare beviser, og ikke bare en embedsmandsvurdering. 

"Det er TI's vurdering og anbefaling, at teleselskaber og internetudbydere ikke frivilligt skal følge denne henstilling, men skal afvise at foretage spærring på det foreliggende grundlag. Det er samme praksis, som er anlagt over for Lægemiddelstyrelsen, at vi kræver en afgørelse fra en domstol før spærring effektueres," skriver direktør Jakob Willer i Telekommunikationsindustrien til sine medlemsfirmaer som for eksempel TDC, Telia og Telenor.

Lovændringer har gjort det ulovligt for udenlandske hjemmesider at sælge medicin eller væddemål til danskere uden tilladelse i Danmark.

Her er de 12 siderHvis hjemmesiderne ikke lystrer, skal de blokeres med DNS-spærringer, som det tidligere er set anvendt mod The Pirate Bay.

Selv om teleselskaberne i første omgang altså nægter at spærre spilsiderne, så bliver slutresultatet med stor sandsynlighed, at de bliver tvunget til at gøre det, når sagen har været forbi en dommer. Spillemyndigheden må nu bede fogedretten om at nedlægge forbud.

Se listen over de 12 spille-hjemmesider i boksen her på siden.

Der har været meget kritik af DNS-blokeringen som metode til at afskærme ulovlige hjemmesider. For det første er den nem at omgå for selv meget lidt teknisk kyndige personer. Men det er blevet endnu mere kritiseret, at de firmaer, der blokeres, ikke bliver informeret om det, og der er heller ikke nogen regler for, hvornår eller hvordan et firma kan kan bede om at få blokeringen ophævet, hvis der igen bliver drevet lovlig virksomhed på domænet. I det aktuelle tilfælde har Spillemyndigheden dog forsøgt at komme i kontakt med ejerne - der dog ikke altid er lette at opspore.

Det koster minimum 250.000 kroner at blive godkendt som spilformidler for danskerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S