Bitcoin-kursen buldrer i vejret: Nærmer sig 10.000 dollar

På trods af skeptisk hvisken i krogene, ser intet ud til at kunne stoppe den eksplosive kryptovaluta Bitcoin. Kursen nærmer sig nu med hastige skridt 10.000 dollar.

Artikel top billede

Prisen fortsætter med at brage aftsted på Bitcoin. 

For blot en uge siden krydsede den digitale "valuta" 8.000 dollar-mærket. Allerede en uge senere handles fænomenet Bitcoin til 9.500 dollar, skriver CNN Money.

Med den fart, der er på kursen i øjeblikket, er der ikke lang tid tilat kryptovalutaen krydser den magiske grænse på 10.000 dollar per styk. Det svarer til 62.600 kroner for en enkelt bitcoin.

Der er dog stadig en del skepsis omkring fænomenet, der det seneste år har oplevet, at kursen har flyttet sig med raketfart. 

Læs mere om Bitcoin her: Borgerkrig i bitcoin-verdenen: Mystiske kurs-udsving skaber undren

Finansbranchens tunge drenge kritiserer nemlig bitcoin-kursen for at være drevet udelukkende af spekulation med henblik på en hurtig gevinst.

Kritikkere har peget på, at kryptovalutaen ikke dækker over et såkaldt underliggende aktiv, som det er tilfældet med eksempelvis en aktie.

Samtidig peger skeptikerne på, at man næppe kan betegne bitcoin som en valuta, da kursen svinger alt for meget. 

Læs mere om Bitcoin her: Bitcoin ramt af brat kursdyk: Er faldet med 1.000 dollar på blot 48 timer

Alligevel kan CNN Money berette, at den seneste kursudvikling skulle være drevet af en tro på, at flere af de store spillere i finansbranchen skulle være parate til at springe med på bitcoin-bølgen og dermed måske drive kursen videre op.

Læs også:

På trods af voldsomt kurshop står Nationalbanken fast: "Bitcoins er ikke penge"

Finansfolk advarer mod kryptovaluta - er der noget om snakken? Eller kan bitcoin blive fremtidens store valuta?

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S