Dansk telefirma skal have nyt navn: Rettigheder til gammelt navn løber ud til nytår

Det danske teleselskab DLG Tele skifter navn til MIT Tele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det danske teleselskab DLG Tele skifter tirsdag navn til MIT Tele, meddeler selskabet.

Selskabet er ejet af Telia, der overtog det for to år siden, efter det oprindeligt var ejet af Telia og DLG i fællesskab.

Som led i overtagelsen blev det dengang aftalt med DLG, at det oprindelige navn kunne anvendes i to år.

Rettighederne til at anvende ‘DLG’ udløber til årsskiftet, og Telia vil forsøge at benytte sig af lejligheden til at trække DLG Teles kunder tættere på sig.

De får blandt andet nu mulighed for at aflevere reparations-krævende mobiltelefoner i nærmeste Telia-butik og her få en lånetelefon, lyder det fra Telia.

”Navneændringen får ikke betydning for de abonnementer eller de priser, kunderne har hos os. Men vores Mit Tele-kunder skal også mærke fordele ved, at brandet er en del af Telia-familien,” lyder det fra Telia-direktør Morten Bentzen.

DLG Tele har ialt 180.000 privat-kunder, hvoraf de 17.000 er tv-kunder og de 35.000 erhvervskunder.

Selskabet meddeler, at MIT Tele står for Mobil, Internet og TV.

Telia meddelte i august, at selskabet ville knytte kundeservicefunktionerne i datterselskaberne DLG Tele, Call Me og Telia tættere sammen.

Computerworld kunne i sommer fortælle, at DLG Tele har tabt en del abonnementer i det seneste år. 

Det kan du læse mere om her: Hård kamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3.

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S