Dansk telefirma skal have nyt navn: Rettigheder til gammelt navn løber ud til nytår

Det danske teleselskab DLG Tele skifter navn til MIT Tele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det danske teleselskab DLG Tele skifter tirsdag navn til MIT Tele, meddeler selskabet.

Selskabet er ejet af Telia, der overtog det for to år siden, efter det oprindeligt var ejet af Telia og DLG i fællesskab.

Som led i overtagelsen blev det dengang aftalt med DLG, at det oprindelige navn kunne anvendes i to år.

Rettighederne til at anvende ‘DLG’ udløber til årsskiftet, og Telia vil forsøge at benytte sig af lejligheden til at trække DLG Teles kunder tættere på sig.

De får blandt andet nu mulighed for at aflevere reparations-krævende mobiltelefoner i nærmeste Telia-butik og her få en lånetelefon, lyder det fra Telia.

”Navneændringen får ikke betydning for de abonnementer eller de priser, kunderne har hos os. Men vores Mit Tele-kunder skal også mærke fordele ved, at brandet er en del af Telia-familien,” lyder det fra Telia-direktør Morten Bentzen.

DLG Tele har ialt 180.000 privat-kunder, hvoraf de 17.000 er tv-kunder og de 35.000 erhvervskunder.

Selskabet meddeler, at MIT Tele står for Mobil, Internet og TV.

Telia meddelte i august, at selskabet ville knytte kundeservicefunktionerne i datterselskaberne DLG Tele, Call Me og Telia tættere sammen.

Computerworld kunne i sommer fortælle, at DLG Tele har tabt en del abonnementer i det seneste år. 

Det kan du læse mere om her: Hård kamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura