Dansk telefirma skal have nyt navn: Rettigheder til gammelt navn løber ud til nytår

Det danske teleselskab DLG Tele skifter navn til MIT Tele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det danske teleselskab DLG Tele skifter tirsdag navn til MIT Tele, meddeler selskabet.

Selskabet er ejet af Telia, der overtog det for to år siden, efter det oprindeligt var ejet af Telia og DLG i fællesskab.

Som led i overtagelsen blev det dengang aftalt med DLG, at det oprindelige navn kunne anvendes i to år.

Rettighederne til at anvende ‘DLG’ udløber til årsskiftet, og Telia vil forsøge at benytte sig af lejligheden til at trække DLG Teles kunder tættere på sig.

De får blandt andet nu mulighed for at aflevere reparations-krævende mobiltelefoner i nærmeste Telia-butik og her få en lånetelefon, lyder det fra Telia.

”Navneændringen får ikke betydning for de abonnementer eller de priser, kunderne har hos os. Men vores Mit Tele-kunder skal også mærke fordele ved, at brandet er en del af Telia-familien,” lyder det fra Telia-direktør Morten Bentzen.

DLG Tele har ialt 180.000 privat-kunder, hvoraf de 17.000 er tv-kunder og de 35.000 erhvervskunder.

Selskabet meddeler, at MIT Tele står for Mobil, Internet og TV.

Telia meddelte i august, at selskabet ville knytte kundeservicefunktionerne i datterselskaberne DLG Tele, Call Me og Telia tættere sammen.

Computerworld kunne i sommer fortælle, at DLG Tele har tabt en del abonnementer i det seneste år. 

Det kan du læse mere om her: Hård kamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job