Dansk telefirma skal have nyt navn: Rettigheder til gammelt navn løber ud til nytår

Det danske teleselskab DLG Tele skifter navn til MIT Tele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det danske teleselskab DLG Tele skifter tirsdag navn til MIT Tele, meddeler selskabet.

Selskabet er ejet af Telia, der overtog det for to år siden, efter det oprindeligt var ejet af Telia og DLG i fællesskab.

Som led i overtagelsen blev det dengang aftalt med DLG, at det oprindelige navn kunne anvendes i to år.

Rettighederne til at anvende ‘DLG’ udløber til årsskiftet, og Telia vil forsøge at benytte sig af lejligheden til at trække DLG Teles kunder tættere på sig.

De får blandt andet nu mulighed for at aflevere reparations-krævende mobiltelefoner i nærmeste Telia-butik og her få en lånetelefon, lyder det fra Telia.

”Navneændringen får ikke betydning for de abonnementer eller de priser, kunderne har hos os. Men vores Mit Tele-kunder skal også mærke fordele ved, at brandet er en del af Telia-familien,” lyder det fra Telia-direktør Morten Bentzen.

DLG Tele har ialt 180.000 privat-kunder, hvoraf de 17.000 er tv-kunder og de 35.000 erhvervskunder.

Selskabet meddeler, at MIT Tele står for Mobil, Internet og TV.

Telia meddelte i august, at selskabet ville knytte kundeservicefunktionerne i datterselskaberne DLG Tele, Call Me og Telia tættere sammen.

Computerworld kunne i sommer fortælle, at DLG Tele har tabt en del abonnementer i det seneste år. 

Det kan du læse mere om her: Hård kamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S